Eyvah! Küresel ısınmayla Karadeniz Akdeniz’e dönüşüyor

Küresel ısınmayla Karadeniz, Akdeniz'e dönüşüyor. Hamsinin geleceği tehlikede!

Küresel ısınma, yaşamın her alanında etkisini sürdürüyor. Mevsimlerin değişmesi, çöl sıcaklarının baş göstermesi, yağışların azalması, barajlardaki su seviyesinin düşmesi derken, şimdi de denizler ve denizlerde yaşayan canlılar tehlike altına girdi.

Bu tehlikenin en belirgin örneği ise Karadeniz. Hırçınlığı ile bilinen, türkülere hatta fıkralara konu olan Karadeniz, yapılan bir araştırmaya göre gittikçe Akdeniz iklimine ve ekolojisine dönüşüyor. Buna bağlı olarak Karadeniz insanının milli yiyeceği hamsi de yön değiştiriyor. Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) tarafından yapılan araştırmada, küresel ısınmanın Karadeniz’in ekolojik dengesini bozarak hamsi varlığını tehlikeye soktuğu belirtiliyor. Özellikle soğuk mevsimlerde hamsinin kuzeye yaptığı göçlerin azalacağı, ekmeğini balıkçılıktan kazanan binlerce insanın mesleğini bırakmak zorunda kalacağı ifade ediliyor. Karadeniz Doğa Koruma Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Murat Bulut, TÜDAV’ın araştırmasını doğruluyor. Bulut, “Hamsinin kendine yeni yaşam alanları bulması çok ciddi bir sorun.” diyor.

Balıkçılığa büyük darbe vuracak

Araştırmalara göre; küresel ölçekte 20. yüzyılda 10-20 santimetre yükselen deniz seviyesinin, 21. yüzyılda 40-60 santimetre daha yükseleceği, Karadeniz’in de bundan büyük oranda etkileneceği ifade ediliyor. Küresel ısınma ile ortaya çıkacak sorunlar geleneksel balık avcılığına, av türlerine ciddi bir darbe vuracak. Karadeniz ve Marmara’da 20 yıl önce nadir görülen sardalye, kupes ve salpa gibi balıklar bu denizlerde daha sık görülmeye başlanırken, Karadeniz’deki hidrojen sülfür tabakasının kalınlığının da değişebileceği ileri sürülüyor.

Fatih Yalçıner