F tipi cezaevi protestosu kavgaya dönüştü

Erzincan'da tecrit ve F tipi cezaevlerini protesto etmek isteyen Gençlik Derneği üyeleri ile ülkücü ocakları ve alperen ocaklarına bağlı gurup arasında kavga çıktı.

Erzincan Dörtyol mevkisi Vakıflar İşhanı önünde tecrit ve F tipi cezaevlerini protesto etmek üzere toplanan yaklaşık 30 kişilik Gençlik Derneği üyesi ile ülkücüler ve vatandaşlardan oluşan bir gurup arasında kavga çıktı. Çıkan kavgada polis her iki tarafı yatıştırmakta zorlanırken, olaylara çevik kuvvet müdahele etti. Polis bazı Gençlik Derneği üyeleri göz altına aldı.

Vakıflar İşhanı önünde toplanan Gençlik Derneği üyeleri ilk olarak basın açıklaması yaptı. Tecrit ve F tipi cezaevlerine karşı olduklarını açıklayan gurup üyeleri daha sonra oturma eylemi yaptı. Polisten 1 saat izin alan göstericilere ülkücü gurup ve vatandaşlar tepki gösterdi. Türk bayrağı açan gurup daha sonra Gençlik Derneği üyelerinin dağılmasını istedi. Polisin araya girmesi ile vatandaşlar yatıştırıldı. Ancak daha sonra her iki gurup arasında sözlü sataşmanın yaşanmasının ardından, sözlü sataşma kavgaya dönüştü. Vatandaşların da kavgaya karışması ile birlikte olaylar büyüdü.

Kavgaya çevik kuvvet ekipleri müdahale etti. Vatandaşların tepkisinin büyümesi ile birlikte Gençlik Derneği üyeleri polisler tarafından ekip otoları ile olay yerinden uzaklaştırılmak istendi. Ancak öfkeli kalabalığın polis araçlarına götürülen dernek üyelerine vurmaları devam etti. Olayları güvenlik güçleri zorlukla yatıştırırken, toplanan ülkücü ve alperenci gurup daha sonra İstiklal Marşı okuduktan sonra dağıldı.

Olaylar ilgili olarak Emniyet güçleri 4 kişiyi gözaltına aldı.