Fabrikada çıkan yangın korkulu anlar yaşattı

Bilecik 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren ve reçine üretimi yapan Metko A.Ş.'de yangın çıktı.

Fabrika bahçesindeki alevler fuel-oil kazanına da sıçrayınca büyük bir panik yaşandı. Yangının kontrolden çıkması ve kısa sürede büyümesi ile itfaiye ekipleri seferber edildi. Yanan varillerin ormanlık alana yuvarlanması üzerine panik daha da arttı. İtfaiye ekiplerinin bir kısmı buraya yönlendirilirken, 5 adet ağacın yandığı bildirildi. Yangın sonrasında fabrika boşaltılırken, dumandan zehirlenen 3 kişiye ambulansta oksijen verildi.

Olayı haber alır almaz yangın bölgesine gelen Vali Yardımcısı Abdurrahman İnan ve OSB Başkanı Lütfü Çakır koordineyi sağladı. OSB’nin ve Bilecik Belediyesi’nin itfaiye araçları yetersiz kalınca Bozüyük, Söğüt ve Osmaneli ilçelerinden takviye istendi. Sivil Savunma ekipleri ve ambulanslar olay yerinde hazır bekletildi. Bilecik Valisi Musa Çolak da, İl Koordinasyon Kurulu toplantısını yarıda keserek olay yerine gitti. Belediye Başkanı Selim Yağcı ve Emniyet Müdürü Şuayip Doğanç da olay yerinde müdahaleyi takip etti.

Yangın, yaklaşık 1 saat sonra kısmen kontrol altına alındı. Kimyasal dolu varillerin patlama ihtimaline karşı fabrika çevresi tamamen boşaltıldı. Yanan kimyasallar nedeniyle çıkan koku şehir genelinde hissedildi.