Facebook’ta her şeyinizi paylaşmayın

İnternet bankacılığı üzerinden bu yılın ilk üç ayında yapılan para transferi 140,7 milyar lirayı aştı.

Bankacılık işlemlerini şubeye gitmeden elektronik ortamdan gerçekleştiren müşteri sayısının 11 milyonu geçmesi sanal hırsızların iştahını kabartırken, Ulaştırma Bakanlığı İnternet Kurulu’ndan özellikle MSN ve Facebook gibi paylaşım siteleriyle ilgili önemli bir uyarı geldi.

Kurul Başkanı Turhan Menteş, “İnternet ortamında verilen hangi bilgilerin nasıl kullanılacağını söylesem insanlar siteyi açmaz. Vatandaşların çok dikkatli olması gerekiyor. Bu sayede bankacılık bilgilerine bile ulaşılabilir. Toplanacak bilgilerle hesaplar boşaltılabilir.” diyor.

Son yıllarda internet üzerinden verilen bankacılık hizmetleri genişlerken, sanal dolandırıcıların kullandıkları metotlar ve bu konudaki güvenlik tedbirleri de sıkça tartışılır oldu. Yargıtay’ın ‘Hacker’ın çaldığı parayı banka ödeyecek’ kararının ardından bankalar güvenlik tedbirlerini artırırken, sanal hırsızların banka müşterilerinin kişisel bilgilerine ulaşmak için başvurduğu yolların başında, sanki bankadan gönderiliyormuş gibi attıkları e-postalar geliyor. Bankalar, müşterilerine bu yolla hiçbir şekilde bilgi talebinde bulunmadıklarını ikaz ederken, amaçları arasında, ‘internet üzerinde yapılan yayınlar ve hizmetlerle ilgili olarak toplumu bilgilendirmek ve bilgi toplumu olma yolunda sağlıklı yöntemlerin tespiti’ de bulunan İnternet Kurulu’nun başkanı bu konuda vatandaşlara da büyük görevler düştüğünü vurguluyor. Özellikle sosyal paylaşım sitelerine girilen özel bilgilere işaret eden İnternet Kurulu Başkanı Turhan Menteş, sanal korsanların özellikle bu tür sitelere girilen kişisel bilgilerin peşine düştüklerini ifade ediyor. İnternet ortamlarına, kişilerin her türlü özel bilgilerini yazdıklarına işaret eden Menteş, sanal hırsızların bu bilgilerden yola çıkarak şahsın bankacılık bilgilerine de kolayca ulaşabileceğini vurguluyor. Menteş, kişisel bilgileri paylaşımı konusunda çok hassas olunmasını isterken, şu tavsiyelerde bulunuyor:

İNTERNET KAFEDEN İŞLEM YAPMAYIN

HİÇBİR ZAMAN internet veya telefonda da olsa kişisel bilgi ikinci bir kişiyle paylaşılmamalı. Örneğin, ‘kullanım süreniz dolmuştur, bilgilerinizi yenileyin’ gibi sahte mesajlara itibar etmeyin.

KESİNLİKLE Facebook, MSN ve chat ortamlarında kişisel bilgiler kullanılmamalı. Kötü niyetli insanlar bu bilgiler üzerinden bankacılık bilgilerine ulaşabilir.

ELEKTRONİK BANKACILIĞIN güvenilir olabilmesinin en önemli şartı internet ortamında ‘iz bırakmamaktan’ geçiyor. Tanınmayan bir bilgisayar ya da internet kafede internet bankacılığı yapmayın.

SANAL KORSANLAR banka hesaplarını boşaltmak için daha çok şu bilgileri çalıyor: Kredi, Debit/ATM kart numaraları, şifreler ve parolalar, hesap numaraları, internet bankacılığına girişte kullanılan kullanıcı kodu ve şifreleri.