Facebook’tan kitap kampanyası!

"Onların derdi kitap" adlı gruba üye olan 1576 kişinin topladığı kitap köy okullarına gönderildi.

İstanbul’da yaşayan ve ailesini ziyaret için Ardahan’a gelen 24 yaşındaki Karadağ, yaptığı açıklamada, Ardahan’da geçen öğrencilik döneminde kalem ve silgiye muhtaç çocukların hep olduğunu anlatarak, özellikle köy okullarında öğrenim gören çocukların birçok sıkıntıyla karşı karşıya olduklarını belirtti.

Tek istekleri okumak olan köy çocuklarının en büyük sorunlarından birinin kitap olduğunu ifade eden Karadağ, kırsal bölgelerde görev yapan çok sayıda öğretmenin gruba üye olduğunu ve okullarındaki kitap ihtiyaçlarını kendisine elektronik posta yoluyla ilettiklerini bildirdi. Faruk Burak Karadağ, şöyle konuştu:

“Şimdilik İstanbul, Ankara, Bursa, Eskişehir ve Antalya’da üyelerimiz aracılığıyla kitap toplamaya başladık. Topladığımız ilk kitapları Ağrı’nın Patnos ilçesindeki İbrahim Karaoğlanoğlu İlköğretim Okuluna gönderdik. Aralık ayı sonuna kadar yurt genelinde yapılan kitap bağışlarını toplayıp köy okullarına göndereceğiz. Bu şekilde biz de eğitime destek vermiş olacağız.”

İbrahim Karaoğlanoğlu İlköğretim Okulu kütüphanesinin sorumlu öğretmeni Serap Görür ise yaptığı açıklamada, Karadağ’a elektronik posta atarak kitap istediğini söyledi.

Kısa bir süre sonra okullarına çeşitli konu içerikli 1500 kitabın gönderildiğini kaydeden Görür, “Kitapları gören öğrencilerimiz çok mutlu oldu. Bu kampanyayı başlatan herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

Bitlis’in Hizan ilçesindeki Ağılözü Köyü İlköğretim Okulunda görev yapan öğretmen Edip Ceyhan’ın Facebook’taki grubun tanıtım sayfasına eklediği şu cümleler dikkat çekti:

“Uzaktaki ama çok uzaktaki dağ köylerinde öğretmeniz. Aylardır gazete, dergi okuduğumuz yok…. Biz, bizden geçeli çok oldu, ama öğrencilerimize ders kitabından başka okutacak kitap bulamıyoruz. Onların okuma ateşini yakıyoruz, ama alevlendirmek elimizden gelmiyor. Kendimiz için getirdiğimiz bir iki romanı değiştire değiştire okuyorlar. Bize destek olmak isterseniz çok kolay. 200 köy okulu için sayısız kitaba ihtiyacımız var. Okuduğunuz, okumadığınız, beğendiğiniz, beğenmediğiniz, yolda bulduğunuz kitapları bile bize yollayabilirsiniz.”