Faciadan dönüldü!

Kamyonu, yoldaki buzlanma nedeniyle kendi etrafında kontrolsüz bir şekilde dönerek çok sayıda araca çarpıp sürükleyerek durabildi.

Edinilen bilgiye göre Pendik’te tuzlama çalışması yapılmayan Velibaba Mahallesi Poligon Caddesi’nde dün akşam saatlerinde buzlanma meydana geldi. Ortadan refüjle ikiye ayrılmış olan caddede hazırlıksız yakalanan çok sayıda sürücü, kaygan zemin nedeniyle her iki yönde de yolda kaldı. Bu sırada, caddeden yokuş aşağı inen bir oto da yolda kalan başka bir araca çarparak durabildi. Olay yerine gelen trafik polisleri de daha fazla kazanın meydana gelmemesi için caddenin yokuş aşağı yönünü trafiğe kapatarak durumu tuzlama ekiplerine bildirdi.

Olay yerine gelen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü’ne bağlı bir tuzlama aracı kaza raporu tutan trafik ekiplerinin talimatıyla trafiğe kapatılan caddenin iniş yönünde beklemeye alındı. Ancak kısa bir süre sonra buzlu caddede hazır bekleyen tonlarca ağırlığındaki tuzlama aracı yokuştan aşağı hızla kaymaya başladı. Kontrolsüz bir şekilde kendi etrafında dönerek kayan araç, ön kısmında bulunan ve yollardaki karları kazıyarak temizlemeye yarayan aperatı ile caddenin sağ tarafında bulunan bir otoya çarparak hurdaya çevirdi. Hemen ardından biraz aşağıda bulunan başka bir otoya da aynı şekilde çarpan kamyon kendi etrafında yarım tur atarak arka bölümünde bulunan tuz serpme aparatları ile de park halindeki sepetli vinç kamyonuna çarptı. Hızını alamayan tuzlama aracı bu defa da caddenin sol kenarında sıralı halde bulunan 5 araçtan en baştakine çarparak sürüklemeye başladı. Tuzlama aracı tarafından sürüklenen otomobil, sıralı halde bulunan diğer otolara çarparak araçların birbirlerine girmesine neden oldu. Tuzlama aracının kaydığını fark eden caddedeki onlarca vatandaş ise kendilerini son anda yol kenarına atarak olası bir facianın önüne geçmiş oldu.

Tuzlama aracının durmasıyla birlikte otoları bir anda hurdaya dönen sürücüler çılgına döndüler. Kızgın oto sahipleri tuzlama aracı şoförüne caddenin üst tarafından tuzlama yapmak istemesine ve zincir kullanmamasına sinirlenerek öfkeli bir şekilde bağırmaya başladı. Bu sırada şaşkın bir şekilde aracının içinde oturan sürücünün yanına gelen trafik polisi de sürücüyü azarlayarak kendisine beklemesini söylemesine rağmen niye hareket ettiğini sordu. Olayın şokunu üzerinden atamayan tuzlama aracı sürücüsü ise polise aracın kendiliğinden kaymaya başladığını ve kendisinin hareket ettirmediğini öne sürdü.

Kazadan hemen sonra panik içinde hasar gören otalardan birinin yanına koşarak gelen bir kadın da kocasının ve çocuklarının içinde olduğunu zannettiği otoyu inceledi. Araçta kimsenin olmaması ile iyice panikleyen kadın bir yandan da kendisini görüntüleyen kameraya saldırmak istedi. Çeredekiler tarafından aracın boş oluğu söylenerek sakinleştirilmeye çalışılan kadın komşuları tarafından uzaklaştırıldı.

Öte yandan caddenin diğer yönünden yokuş yukarı çıkmak isteyen çok sayıda araç da yolun buzlu olmasından dolayı yolda kaldı. Aşağı doğru kaymaya başlayan araçların imdadına mahalle sakinleri yetişti. Vatandaşlar hep birlikte yolda kaymaya başlayan araçları ittirerek yokuşu çıkmalarına yardımcı oldu.