Fahiş fiyatla mal satanın gözünün yaşına bakılmayacak

Fethiye'de hanutçuluk yapan esnafın gözünün yaşına bakılmayacak.

Turizm sezonu öncesi Belediye Meclis Salonu Turizm Koordinasyon toplantısında bir araya gelen turizm işletmecileri, Fethiye yöresi turizmini masaya yatırdı.
Belediye meclis salonunda Fethiye Kaymakamı Hasan Karakaş başkanlığında toplanan ilçe turizm koordinasyon kurulu üyeleri sezon öncesi 23 maddelik gündemle turizm tedbirlerini ele aldı. İlçede 30 Nisan tarihine kadar inşaat çalışmalarının sona ermesini isteyen Kaymakam Karakaş, Avrupa Ülkeleri’nde turizm acentalarının yaptığı anketlerde turistlerin en fazla hanutçular ile fahiş fiyattan mal satan esnaftan rahatsız olduklarını belirtti. Turizmden ekmek yiyen esnafın turiste misafir gibi davranması gerektiğini belirten Karakaş, turiste fahiş fiyatla ve zorla mal satmaya alışan esnafın kendi bindiği dalı kesmekten farksız olduğunu söyledi.

Fethiye’yi dünyada sahil, yayla, doğa, kayak ve kültür turizminin başkenti yapmak için uğraş verdiklerini anlatan Karakaş, turizm beldesinin imajını bozacak her türlü girişimin karşısında olacaklarını aktardı. Kaymakam Karakaş, “Turizm sezonu öncesi ilçemizde oluşacak ses ve gürültü kirliğinin önüne gececeğiz. İlçemizde 30 Nisan ile 31 Ekim tarihleri arasında yoğun turizm faaliyetlerinde hanutçuluk yapan esnafa her türlü müeyyide uygulayacağız. Bu konuda hiç kimsenin gözünün yaşına bakmayacağız.” dedi.

Sağlık ekiplerinin Tarım İlçe Müdürlüğü Gıda denetimcileri ve zabıtanın mutat denetimlerini daha da sıklaştırması isteyen Karakaş, hijen şartlarını taşımayan işyerlerininde kapatılacağını kaydetti.Geçtiğimiz günlerde Almanya ITB Berlin fuarından 2006 sezonundan umutlu dönedüklerini söyleyen Karakaş, kaçak acentacılık faaliyetlerinin engellenmesi için tur rehberlerininin denetleneceğini sözlerine ekledi.

Belediye Meclis Salonunda yapılan toplantıya Kaymakam Hasan Karaka, Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Muğla Kültür ve Turizm Müdürü Erdem Uyanık, Jandarma Komutanı Binbaşı Mustafa Uğur, İlçe Turizm Müdürü Burhan Çoşkun, daire amirleri ve turizmciler katıldı.