‘Faillerin bulunması yeterli değil’

Silahlı saldırı sonucu öldürülen Hrant Dink’in ailesine taziye ziyaretinde bulunan İHD eski Genel Başkanı Akın Birdal, Türkiye’de işlenen cinayetlerin faillerinin gereken cezaya çarptırılmamasından yakındı.

Hrant Dink’in Bakırköy’deki evine gelen Akın Birdal, Hrant Dink’e yapılan saldırının sadece Dink’e değil, Türkiye’nin geleceğine yönelik yapıldığını söyledi. Birdal, “8 yıl önce bir yanım vurulmuştu, o yanım ölmedi. Ama 8 yıl sonra diğer bir yanım vuruldu, ama o öldü. Çok üzgünüm. 17 yaşında bir çocuk yakalandı. Bu acımızı hafifletmeyecek. Örneğin bana yönelik, diğer insan hakları savunucularına yönelik failler bulundu ya da yakalandı da ne oldu? 9 – 19 yıl hüküm giydiler. Ve 2,5 yıl sonra şartlı salıvermeyle bırakıldılar. Vicdanımız tatmin olmuyor.” diye konuştu.

Hrant Dink’in gerçek demokrasi ve barışı istdeğini belirten Birdal, “O yüzden bundan üzüntü duyduğunu söyleyen yöneticiler belki bundan biraz ders çıkartırlar, ve bu acının bir daha olmaması için gerekli önlemleri alırlar. Dink’i koruyamayanlar aileye sadece acılarını paylaştıklarını söyleyecek. Bu doğru değil. Acaba bu saldırı barışı, demokrasiyi, birliği arayanlara bir yanıtmıydı? Halkımız salı günü Dink’i uğurlayacak. Acımız çok derin.” şeklinde konuştu.