Faizde % 1 müjdesi

Bankeuropa Icra Kurulu Baskani Cüneyt Genç, kiyasiya rekabetin yasandigi ve enflasyondaki düsüsle birlikte aylik 1.20’lere inen konut kredilerinde, yüzde 1’lik oranin altinin, gelecek yil mutlaka görülecegini belirtti.

Su anda konut kredisinde vadeler 20-25 yil dense bile kimsenin TL bazinda 7-8 yildan uzun vadeli kredi almadigini vurgulayan Genç, “Mortgage yasasi çikarsa, bunun degisken faize yönelik düzenlemeleriyle hem bankalar hem de tüketiciler korunacak. Iste o zaman 20-25 yil cazip olacak’’ dedi. Gelecek yil konut kredilerinde aylik yüzde 1’in altinin mutlaka görülecegini tekrarlayan Genç, “Enflasyonun düsmesiyle birlikte uluslararasi piyasalarda borçlanmak mümkün hale geldi. Ekonominin iyi gitmesiyle beraber, disaridan da borçlanmanin artmasiyla çok rahat 1’in altina düsebilir’’ diye konustu.

Kâr marji azaliyor

BANKACILIK sektöründe daha saglikli bir gelismenin devam ettigini, bankalarin özellikle müsterilerden elde ettigi gelirlerini artirdiklarini vurgulayan Genç, “diger taraftan gerek mevduatta, gerek kredilerde rekabet giderek kizisiyor. Kâr marjlari düsmeye basladi. Bu ilerisi açisindan da alarm verecek bir sey olabilir. Bankalar kâr marjlarinin daha da düsmesine izin vermemeli. Tüketiciye yariyor diyoruz, ama sonuçta

kâr yapan banka sektörü uzun vadede hepimiz için daha yararli” dedi. Sektöre yabanci girisine gayet olumlu baktiklarini belirten Genç, “Basindaki ‘çogunlugu yabancilar ele geçirecek’ gibi öngörüler, çok dogru görünmüyor. Yüzde 40 civarinda bir yabanci sermayeye çikabilir diye bekliyorum. Dogu Bloku’nda yüzde 70-75 yabanci gelmesi o ülkelerdeki yerel bankalarin kuvvetli olmamasindan kaynaklaniyor. Türkiye açisindan böyle bir seyin olacagini düsünmüyorum” dedi.

22 katrilyonluk alim-satim

GAYRIMENKUL Yatirim Ortakligi (GYO) Dernegi Baskani Haluk Sur, 3. çeyrek sonu itibariyle, geçen yil 8.6 katrilyon lira olan tapu dairelerinde yapilan alim satim islemlerinin, bu yilin ayni döneminde 21.4 katrilyon liraya yükseldigini açikladi. Sur, “Gayrimenkul sektöründe kurumsallasma ve kayitdisi uygulamalarin en aza indirilebilmesi, sistemin etkin sekilde çalismasini saglayacaktir. Mortgage sisteminin tam olarak devreye girmesiyle birlikte, konut kredileri stokunun GSMH’ye orani artacak ve konut kredi stoku orta vadede 45-50 milyar dolar büyüklüge ulasabilecektir. Yüzde 15 stopaj, ipotekli finansman sistemine uygulanmamali. Düsen konut kredisi faiz oranlari ile kredi kullanim kolayliginin saglayacagi fayda, hizli artislar sonucu piyasada köpük olusturabilecek gayrimenkul fiyatlariyla gölgelenmemelidir” dedi.

Gelecek gayrimenkulde

YAPI Kredi Koray GYO Genel Müdürü Hakan Kodal, bankacilik sektörünün mortgage sistemiyle birlikte gözünü gayrimenkule çevirdigine dikkat çekti. Bir yil içinde 1 milyar dolardan 6-7 milyar dolara çikan konut kredisi tutarinin bankalarin bilançolarinda giderek arttigini hatirlatan Kodal, “Sistemin gelistigi ülkelerde konut kredilerinin tutari GSMH’nin yüzde 30-40’larini bulabiliyor. Bu rakam bizde su anda yüzde 3. Ancak gelecek dönemde bankacilar kurtulusu gayrimenkulde buluyor” dedi. Kodal, kredi oranlarinin yüzde 1’lere gelmesini kisa vadede beklemedigini söyledi.