Faizde değişiklik beklenmiyor

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, yarın 2007’nin ilk toplantısını gerçekleştirecek. Faizde değişiklik beklenmiyor.

Para Politikası Kurulu toplantısına, Kurul Başkanı ve Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Başkan Yardımcıları Erdem Başçı, Burhan Göklemez, Mehmet Yörükoğlu ile kurul üyesi İbrahim Turhan’ın katılması bekleniyor.

Para Politikası Kurulu toplantısı, yarın saat 13.00-17.00 arasında iki aşamalı olarak yapılacak. İlk aşamaya, Merkez Bankası yetkilileri ve uzmanları ile Hazine Müsteşarlığı yetkilileri katılacak.

Aynı gün gerçekleşecek ikinci aşamada ise sadece Para Politikası Kurulu üyeleri toplanacak ve görünüme ilişkin son değerlendirmeler yapıldıktan sonra oylamaya geçilecek. Oylamadan sonra Para Politikası Kurulu üyeleri, gerekçeye temel teşkil edecek kısa metni oluşturacak.

Karar, gerekçesiyle birlikte aynı gün saat 19.00’a kadar Merkez Bankası tarafından basın duyurusu ile açıklanacak. Geçen yıldan farklı olarak bu yıl kararın Türkçesi ile İngilizce tercümesi ayın gün yayımlanacak.

2006’DA FAİZLER DEĞİŞMEDİ
Bu arada piyasalardaki beklenti, kısa vadeli faiz oranlarının bu ay da değişmeyeceği yönünde. Kurul, en son 20 Temmuzdaki toplantısında faiz oranlarını 0,25 puan artırmış, 24 Ağustos, 26 Eylül, 19 Ekim, 23 Kasım ve ardından 21 Aralık tarihinde yaptığı olağan toplantısında ise kısa vadeli faiz oranlarını değiştirmemişti. Buna göre gecelik borçlanma faiz oranı yüzde 17,50, borç verme faiz oranı da yüzde 22,50’de kalmıştı.