Fakir öğrenciler için ‘Askıda simit’ kampanyası

Zonguldak'ın Alaplı İlçesi'nde, Kasımlı Köyü İlköğretim Okulu öğrencileri bir ilke imza atarak fakir ve o gün harçlığı olmayan 50 öğrenciye "Askıda simit" kampanyası başlattı.

Ertekin, ‘Askıda Simit’ kampanyasına göre okul içerisindeki başta fakir öğrenciler olmak üzere o gün harçlığı olmayan öğrencilerin kantinden bedava simit verildiğini söyledi.

Kampanyanın amacının fakir öğrencilerin ve harçlığı olmayan öğrencilerin bir nebze de olsa beslenme ihtiyaçlarını karşılamak olduğunu kaydeden Ertekin, ayrıca öğrencilere, yakın çevresindeki sosyal dayanışma ve yardımlaşma bilincini kazandırmak olduğunu vurguladı.

Ertekin, “Öğrenciler kantinden ‘Askıdan Simit Alacağım’ diyerek para ödemeden simitlerini alabiliyorlar. Öğrenci sayısını maksimum öğleden sonra 20, sabah 30 olarak belirledik. Kampanyamız gelirini tamamen bağış yoluyla karşıladı. Kulüp öğrencileri kendi mahalle ve köylerinden hayırsever vatandaşlardan bağış topladılar. Okulumuzdaki bağış kutusuna da okulumuz öğrencileri bağışları bıraktılar. 2 günde toplam 3 bin simitlik para toplandı. Yani dönem sonuna kadar ihtiyacımızı karşılamaktadır.” diye konuştu.

Okul Müdürü Mustafa Cöre ise ilk etapta 10 simit olarak düşündüklerin ama öğrenciler ve hayırsever vatandaşların destekleriyle bu sayı bir an da 50 simite ulaştığını ifade ederek, bundan sonraki dönemlerde bunu daha da çeşitlendirerek meyve suyu ve simit vermeyi hedeflediklerini söyledi.

Cöre, ‘Askıda Simit’ uygulamasıyla hayır eden ve hayırı kabul eden birbirlerini görmediklerini sözlerine ekledi.