Fareler baskin yapti

MANISA - Son günlerin en hareketli köyü olan Saruhanli'nin Develi Köyü'nde yasanan sorunlarin ardi arkasi kesilmiyor.

Develi Köyü halkinin iki yildan bu yana devam eden farelerle mücadelesi bir türlü sonuç vermedi. Köylünün fareleri zehirlemek için kiyiya köseye biraktiklari zehirli balik artiklarini kedilerin yiyerek ölmesi sonucu sayilari hizla çogalan fareler köyde cirit atmaya basladi.

Özellikle de son günler içerisinde bir tek saglam kedinin bile kalmadigi Develi Köyü’nde, fareler vatandaslarin mutfaklarina akin etmeye basladi. Farelerin, mutfakta ne var ne yoksa her seyi silip süpürdügünü söyleyen köylüler, farelere karsi savas açti.

Yaklasik bir aydan bu yana geceleri fare avina çikan vatandaslar ne yapacagini sasirmis durumda. Köyde fareler yüzünden kimsede huzur kalmadigini söyleyen Develi Köyü Muhtari Hüseyin Göksu, “Son bir ay içinde birden ortaya çikan fareler köylünün iyice canina tak etti. Ne yapacagimizi bilemez olduk. Köyün her yerinde fareler cirit atiyor. Çocuklar ve hanimlarimiz devamli korku içinde yasiyor. Gece uyurken bile yatagimiza fare giriyor. Toplu önlem alinmasi için yetkililerden yardim istiyoruz” diye konustu.

Gündüzleri mutfakta, geceleri yatakta durmadan rahatsizlik veren fareler köylüyü canindan bezdirdi. Önceki aksam 25 kisilik grupla köyde fare avina çikan Muhtar Hüseyin Göksu, Develi’ye çöp tesisi yapilirsa farelerin daha da çogalacagini dikkat çekti. Bir saat içinde 18 tane fare öldüren köylüler, her gece böyle avlandiklarini söylüyor.