‘Farklılıklar kavga sebebi değildir’

TBMM Başkanı Bülent Arınç, farklılıkların, insanları birbirine kenetleyen unsurlar olması gerektiğini belirtti.

Arınç, Tunceli’de yaptırılan Bedensel Engelliler Eğitim Buluşma ve Rehabilitasyon Merkezi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Tunceli’yi ziyaret eden ilk meclis başkanı olduğunu vurguladı. Arınç, Hacı Bektaşi Veli’den alıntılar yaparak, “Aslan ile ceylan dost olur kucağımızda” dedi.

Tunceli’nin okuma oranı en yüksek ikinci il olmasına rağmen ekonomik olarak sorunlu olduğunu belirten Arınç, ciddi bir kalkınma hamlesine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Arınç, Türkiye’de 8,5 milyon engellinin olduğunu ifade ederek, “Bu insanların sorunlarına çözüm üretmek çağdaş toplumun en önemli göstergelerindendir” diye konuştu.

Açılışa Arınç’ın yanısıra, Bakan Nimet Çubukçu, Vali Mustafa Erkal, Tunceli milletvekilleri Sinan Yerlikaya ve Hasan Güyüldar, Belediye Başkanı Songül Erol Abdil, Jandarma Alay Komutanı Namık Dursun ile ilçe belediye başkanları katıldı.

Sakatlar Konfederasyonu Başkanı, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürü, Vali, Bakan Çubukçu ve Meclis Başkanı Arınç’ın birer konuşma yaptığı açılışta geniş güvenlik önlemleri alınması dikkat çekti.

Yetkililer, açılışın ardından merkezi gezerek bilgi aldılar.

Tunceli’de özellikle yurt dışında bulunan Tuncelililerin desteği ile yapılan Aile Danışma ve Rehabilitasyon Merkezi’nin açılışına katılmak üzere Nimet Çubukçu sabah saatlerinde Tunceli’ye gelirken, Meclis Başkanı Bülent Arınç ise saat 10.30’da helikopterle Atatürk Stadyumu’na indi.

Arınç’ın valilik ziyaretinden önce Bakan Çubukçu, Türkiye’nin tek kadın İl Belediye Başkanı Songül Erol Abdil’i makamında ziyaret etti. Tunceli Belediyesi ile ilgili Bakan’a bilgi veren Abdil, belediyeyi borçlu devraldıklarını belirtti. Tunceli’de işsizlik ve uyuşturucu bağımlılığı ile ilgili problemler yaşadıklarını da ifade eden Abdil, sosyal projelerle ilgili Bakan Çubukçu’dan destek istedi. Meclisten çıkarılacak olan Terörle Mücadele Yasası’na (TMY) da değinen Abdil, “AB ile ilgili belirli adımların atıldığı bir dönemde çıkartılan bu yasadan kaygı duyuyoruz” dedi.

TBMM Başkanı Bülent Arınç, öğleden sonra Tunceli Belediye Başkanı Songül Erol Abdil’i makamında ziyaret ederek bir süre görüştü.

Belediye Başkanı Abdil’den belediyenin sorunlarına ilişkin bilgi alan Arınç, ziyarette belediye başkanı Abdil’e hediye de verdi.

Tunceli Belediye Başkanı Songül Erol Abdil de, ziyaretin anısına Munzur Gözeleri’nin resminin olduğu tabloyu Arınç’a hediye etti.

Arınç, belediyeyi ziyaretinin ardından helikopterle Tunceli’den ayrıldı.