Farklılıklarımız zenginliklerimizdir

Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akmaz ''Farklılıklarımız bizim için bir ayrışma sebebi değil, zenginlik kaynağıdır'' dedi.

Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akmaz ”Farklılıklarımız bizim için bir ayrışma sebebi değil, zenginlik kaynağıdır” dedi.

Akmaz, Şırnak Üniversitesi Toplantı Salonu’nda, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile bir araya geldi.

Personel alımında hiçbir inisiyatif kullanma şansları olmadığını anlatan Prof. Dr. Akmaz, şu anda üniversitede akademik, idari ve geçici personel olmak üzere toplam 243 çalışanı bulunduğunu bildirdi.

Çalışanların 51 farklı şehirden geldiğini, 243 çalışanın arasında toplam 157 kişinin bölge insanlarından oluştuğunu belirten Akmaz, şöyle konuştu:

”Bir kez daha söylemek gerekirse 243 kişiden 157’si bu bölgeden olup, bunların 76’sı da Şırnaklıdır. Bütün bu gerçeklere rağmen bazı kişi veya çevrelerin asla kabul etmeyeceğimiz iddialarının neye dayandığını doğrusu çok merak etmekteyiz. Bizler bugüne kadar böyle anlamsız bir konunun gündeme geleceğini dahi düşünmediğimizden, üniversite yönetimi olduğumuz halde personelimizin hangi bölgeden olduğu bilgisini bu basın toplantısına hazırlanırken öğrendik. Bizim için Edirne’den Kars’a, Sinop’tan Hatay’a, İzmir’den, Hakkari’ye Türkiye tek bir topraktır. Biz Kuvay-i Milliye ruhu anlayışıyla Türkiye Cumhuriyeti sınırlarını birlikte çizmiş bir ecdadın torunlarıyız. Bizim farklılıklarımız bizim için bir ayrışma sebebi değil, zenginlik kaynağıdır. Şırnak Üniversitesinde çalışmak, ders vermek, eğitim görmek Balıkesirli Mehmed’in de, Adanalı Ali’nin de, Giresunlu Fatma’nın da, Hakkarili Ayşe’nin de hakkıdır. Zaten akademik personel alırken ALES’ten 70 üniversite dil sınavından da 50 almak gerekiyor.”