Faruk K.’ya Almanya’da vize işkencesi yaptı

Cem Yılmaz ve Ferdi Tayfur’dan sonra Faruk K. da havaalanında dört saat bekletildi. Üstelik, Faruk K.’nın vizesi de vardı.

Fatih ÖZBEK / Tolga GÜRSOY’un haberi

Cem Yılmaz ve Ferdi Tayfur’dan sonra pop sanatçısı Faruk K. da vize engeline takıldı. Faruk K. vizesi olduğu halde saatlerce havaalanında bekletildi. 5 Şubat’ta konser vermek üzere gittiği Köln’de bekletilen, ancak konserinin afişi geldikten sonra girişine izin verilen Faruk K., gümrük polisinin uygulamasını “Trajikomik” olarak nitelendirdi.

Defalarca girdim

Faruk K. “Beş yıldır birer yıllık vize alıyorum. Daha önce defalarca Almanya’ya geldim. Hiç sorun yaşamadım. Ama bu kez çok büyük bir hayal kırıklığına uğradım. Gümrük polisi vizem olmasına rağmen konser afişini görmek istedi. Yanımda olmadığını söyleyince kenara geçip beklememi istedi. Bu sırada herkes bana bakıyordu Yolculardan bazıları beni tanıdılar ve polise sanatçı olduğumu söylediler. Ancak memur dikkate almadı. Herkes geçip gittikten sonra beni karakola götürdüler. Dört saat beklettiler. Menajerim gelip afişi göstermeseydi beni ilk uçakla geri göndereceklerdi. Hiç bu kadar aşağılanmamıştım.”

Psikolojisinin bozulduğunu söyleyen Faruk K., “Türkiye’den konser için gelen sanatçı arkadaşlarıma önerim, konser afişlerini de yanlarında getirmeleri. Hatta tişört üzerine bastırsınlar. Sorduklarında ceketlerinin düğmesini açıp göstersinler. Sadece pasaport ve vizeyle girmeye kalkarsanız bana yapılan muameleyle karşılaşabilirsiniz. Türkiye’deki Alman Konsolosluğu bana verdiği vizenin üzerine ‘Sadece konser için geçerli’ mührü de vurdu. Ancak Alman gümrük memuru buna rağmen kendi vizelerini tanımadı” diye konuştu.

Dava açabilir

Köln Barosu avukatlarından Ali Ayman, Faruk K.’nın Alman makamlarını mahkemeye verebileceğini belirterek, “Türkiye ile AB arasında imzalanan Ortaklık Konseyi kararları ve son olarak Avrupa Adalet Divanı’nda alınan ‘Soysal’ kararı gereğince Türkiye’den gelen sanatçı, sporcu, işadamı gibi hizmet sektörüne yönelik amaçla gelenlerin yanı sıra, hastalar ve turistlerin vize alması gerekmiyor” dedi. “Faruk K.’nın her şeyden önce vizesi var” diyen Ayman, “Dolayısıyla sanatçı olduğuna yönelik bir ispata ihtiyacı yok” diye konuştu.

HÜRRİYET