FAST-FOOD… Hızlı ye çabuk öl!

Fast-food yiyecekleri üretenlerin hedef kitlesi genellikle çocuklar. Bir çok hastalığa neden olan bu tür yiyecekler çocukların sağlıklarını olumsuz etkiliyor .

Bunun sonucunda da hızlı-hazır (fast-food) tipi beslenme sistemi yaygınlaşmıştır. Fast-food tipi beslenmede bu sektörde hizmet veren markaların özendirici hizmetleri ve reklamları oldukça önemli rol oynuyor. Fast-food gıdalar, günümüzde en çok bu sektörde faaliyet gösteren firmaların hedef kitlesi durumundaki çalışan kesimle, çocuk ve gençler tarafından tercih edilmektedir. Ancak ne var ki, bu tür gıdaların sağlığımız üzerindeki olumsuz etkileri de her geçen gün ortaya çıkıyor. Yapılan araştırmalarda fast-food gıdaların şeker hastalığından, kalp sorunlarına, obeziteden kansere dek pek çok hastalığa yol açtığı belirlenmiştir. Beslenmemizi olumsuz etkileyen, ancak hızlı ve ucuz oluşları dolayısıyla pek çok kişi tarafından tercih ediler fast-food gıdalarla ilgili sorularımızı Alman Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanlarından Seren Aksüs yanıtladı:

Fast-food gıdalar ne kadar besleyici?

Fast-food tarzı yiyecekler olarak ülkemizde en çok hamburger, patates kızartması, pide, lahmacun ve pizza tüketilmektedir. Bu yiyeceklerin her biri yüksek oranda karbonhidrat ve yağ içermekle birlikte, öğünde gereksinim duyulan diğer besin öğelerince fakirdir. Fast-food tipi beslenme alışkanlık haline getirildiğinde sağlıksız, yetersiz ve dengesiz bir beslenmeyi ortaya çıkarmaktadır. Ülkemizde sosyo-ekonomik düzeyi düşük gruplarda ise fast-food yiyeceğin yerini bisküvi, gofret, simit gibi yiyecekler almaktadır.

Fast-food gıdalar

hastalık riski taşıyor mu?

Bu tür yiyeceklerin kısa sürede açlığı gidermek dışında beslenmeye fazlaca katkısı yoktur. Ayrıca bu besinlerin beslenmeye bağlı çeşitli hastalıklara da zemin hazırladığı bilinmektedir. Fast-food tipi beslenmeye bağlı olarak aşırı şişmanlık (obezite) en büyük risklerdendir. Bunun yanı sıra yapılan araştırmalar, fast-food tipi beslenmenin çeşitli kalp sorunlarının yanı sıra kansere de yol açtığını ortaya koymaktadır. Özellikle ülkemizde açıkta satılan fast-food türü gıdalar hijyen açısından son derece sağlıksızdır. Bu ürünler tüketilecekse bile restoranlardan alınmalı, ya da kapalı ürünler tercih edilmelidir.

Çocuklar üzerinde nasıl etkileri var?

Fast-food endüstrisinin hedef kitlesinin özellikle çocuklar olması dolayısıyla bu tür yiyecekler en çok çocukların sağlığını olumsuz etkilemektedir. Yapılan araştırmalar fast-food beslenme tarzının; çocuklarda ve gençlerde şişmanlık, şeker hastalığı, kemik erimesi gibi sağlık sorunlarına neden olduğunu ortaya koymaktadır. Örnek verecek olursak; Büyük seçim bir hamburger mönü, yaklaşık bin kalori içermekte ve on yaşındaki bir çocuğun günlük kalori ihtiyacının yarısını karşılamaktadır. Bu yoğun kalori alımına bir de televizyon ve bilgisayar karşısında geçirilen hareketsiz saatler eklenince, şişmanlık çocuk ve gençleri tehdit etmektedir. Kola gibi karbonhidratlı içecekler vücuttaki kalsiyum dengesini bozmakta ve çocukların kemik sağlığı için büyük olumsuzluklar doğurmaktadır.

İçecekler beslenmemizi nasıl etkiliyor?

Fast-food yiyeceklerle birlikte ayran, meyve suyu gibi beslenmeye olumlu katkısı olan içeceklerin yerine; kola, gazoz gibi besleyici değeri olmayan fazla şeker ve asit içeren içeceklerin tercih edilmesi de olumsuzluğu artıran nedenler arasındadır. Bunların yerine su, soda, taze sıkılmış meyve suyu tercih edilebilir.

Fast-food beslenme son çare mi?

Günlük öğünlerde tüketilen yiyeceklerin, vücut için ihtiyaç duyulan bütün besin öğelerini istenilen miktarlarda içermesine dikkat edilmelidir. Yetişen neslin fast- food tüketime yönlendirilmesinin önüne geçerek, aile sofralarımızda dengeli ve sağlıklı ve de mümkün olduğu kadar doğal besinler ile beslenmelerini sağlamalıyız. Türk mutfağı ve sunduğu değişik yöresel tatlar, sağlıklı beslenme konusunda pek çok alternatif sunmaktadır. Aslında, bütün bu yiyecekleri ve yanında sağlıklı besinleri düşündüğümüz zaman görüyoruz ki; doğal beslenme her zaman çok sağlıklı ve çok daha ucuzdur.

SALATAYA BİLE ŞEKER KOYUYORLAR

Fast-food gıdalardaki sağlıksız özellikler nelerdir?

Fast-food gıdalar şu özelliklerinden dolayı sağlıksız olarak nitelendirilmektedir:

Çok yüksek kalori içerirler
Yağ oranları çok yüksektir
Yapımlarında genellikle kırmızı et tercih edilir
Maliyeti azaltma adına yüksek oranda kuyruk yağı ve iç yağı ilave edilir.
Kızartma veya tavada pişirme yöntemi ile pişirilmesi sonucu yağ oranları fazladır
Fast-food mönülerinin vazgeçilmezleri arasında bulunan kola yüksek enerjilidir
Ortalama bir mönünün enerjisinin yetişkin bir insanın gün içi gereken enerji ihtiyacının yarısını karşılar (750-1000) kalori.
Genellikle karbonhidrat ağırlıklıdırlar
Rafine karbonhidrat ve basit şeker içeriğinin çok yüksektir
Mönülerde bulunan her besine (salatada dahil) şeker ilave edilmektedir
Yüksek karbonhidrat içeriğinden dolayı kan şekerini çok ve çabuk yükseltici etkiye sahiptirler
Posa içerikleri çok düşüktür,
Yüksek kolesterol içermeleri nedeniyle kolesterolü artırırlar
Çok defa kullanılan kızartılmış yağlar ile pişirildikleri için kanserojen maddelerin oluşumuna neden olurlar (Midye, lokma vb.)
Düşük sebze, meyve tüketiminden kaynaklı vitamin-mineral eksikliklerine yol açarlar.