‘Fast food’u zengin çocukları tüketiyor!

Sani Konukoğlu Hastanesi doktorlarından Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Meltem Ege, Türkiye'de fast foodu, genelde orta ve üst düzey sosyo-ekonomik yapıdaki ailelerin çocuklarının tükettiğini söyledi.

1970’li yılların başında bu oranın yüzde 2 civarındayken, Türkiye’de henüz bu konuda kapsamlı bir araştırmanın olmamasının yanında, özellikle büyükşehirlerde orta ve üst düzeyde sosyo-ekonomik yapıdaki ailelerin çocuklarında fast food tüketim alışkanlığının giderek anttığının gözlendiğini kaydetti.

Bu alışkanlığın çocuk ve adolesan obezitesine yol açıldığını belirten Dr. Ege, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Fast food türü yiyeceklerin kalorisi çok yüksektir, yağ, şeker ve tuz gibi lezzet vericii yüksek oranda içerir. Yüksek satüre (doymuş) yağ ve düşük posa ihtiva eden fast food tüketimi esnasında alınan ve yüksek oranda şeker ihtiva eden içecekler de sağlıklı bir çocuğun içmesi gereken ayran, süt gibi içeceklerin yerine geçerek obezite riskini arttırır.”

Haftada iki kez yaklaşık 200 gram ağırlıkta bir fast food tüketen bireyin yılda yaklaşık 60 bin kalori alması durumunda olduğunu ve bunun ekstradan her yıl için 2.5 kilogramlık bir vücut ağırlığına denk düştüğünü belirten Ege, ABD’de okul kafeteryalarında fast foodların satışlarının giderek yaygınlaştığını bildirdi. Bu tür gıda tüketikimi alışkanlığının yaşla doğru orantılı artarak çoğaldığını dikkat çeken Meltem Ege, çocukların bu tip yiyecek reklamlarının etkisinde kaldığını bildirdi.

Ege, çocuklara, küçük yaştan itibaren damak zevkine hitabeden, yağlı, şekerli, tuzlu içeriğinde gıda tazeliğinin uzun süre korunabilmesini sağlayan ve boyaların bulunduğu göze hoş görünen yiyeceklerin değil de, yeterli ve doğru oranda protein, karbonhidrat, vitamin, yağ ve posa içeren gıdaların yenilmesini tavsiye etti.