“Fatih; Avrupa’nın Kaderini Değiştiren Adam” belgeselinin galası yapıldı

"Fatih; Avrupa'nın Kaderini Değiştiren Adam" belgeselin galası, Topkapı Sarayı'ndaki Aya İrini kilisesinde yapıldı.

“Fatih; Avrupa’nın Kaderini Değiştiren Adam” belgeselin galası, Topkapı Sarayı’ndaki Aya İrini kilisesinde yapıldı. Galaya Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ve çok sayıda davetli katıldı.

Galada bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Arınç, Fatih Sultan Mehmet’in sanata ve sanatçıya düşkün olduğunu belirtti. Arınç, “Din ve vicdan özgürlüğü konusunda bir şeyler konuşuluyorsa, geçmişte Sultan Fatih ve onu takip edenler tarafından insanların bu haklarına gösterilen özenin ne kadar güçlü olduğunu da görebiliriz. Sanata sanatçıya fevkalade düşkün, avni mahlasıyla şiirler yazabilen, tarihe çok bağlı, Ak Şemsettinlerden, Molla Gürani’lerden ders almış çok önemli bir insan.” dedi.

Sinema filmlerinin içerisine bir şeyler koyulmasının mecbur olduğunu ifade eden Arınç, “Sinema dili olacaksa sinema dilinin içerisine bir şeyler koymaya mecbursunuz. Onları yanlış bulduğumu söylemek için bunları söylemiyorum. Onlar doğrusunu yapıyorlar ama Şahi topunu döken insanın kızıyla, Ulubatlı Hasan arasında bir aşk ilişkisini bir sinema filmine koymak mecburiyetindesiniz. Bu filmleri başka türlü izlemek mümkün değil.” diye konuştu.

Muhteşem Yüzyıl dizisinin eleştirilmesine de değinen Arınç, şunları söyledi, “Muhteşem Yüzyıl dizisiyle ilgili eleştirilerin büyük bir kısmı bunların gerçekle ilgisi olmadığı yönündedir. Bunların bir kısmına evet diyebilirsiniz. Bir kısmına hayır der ve eklersiniz ki bu bir dizi filmidir, bir sinema filmidir. Bunun içine başka şeyler koymak mecburiyetindeyiz. RTÜK’e şikayet üstüne şikayet yağdı ama RTÜK dedi ki, ‘bu bir kurgudur biz buna karışamayız’ dedi. Bence doğrusunu söyledi.”

Konuşmaların ardından belgesel izlendi, daha sonra Türk musikisi konseri verildi.