Fatih Terim: Önemli bir fırsat yitirildi

Fatih Terim, 2008 Avrupa Şampiyonasının Türkiye ile Yunanistan'a verilmemesiyle sporun barıştaki rolünün kanıtlanması açısından önemli bir fırsat yitirildiğini söyledi.

Batı Trakya Futbol Kulüpleri Birliği ile Hakemler Derneği’nin daveti üzerine Gümülcine’ye gelen Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu Üyesi Süheyl Önen, Genel Sekreter Lütfi Arıboğan, Teknik Direktör Fatih Terim ve Yardımcısı Oğuz Çetin, aralarında Yunanistan Futbol Federasyonu Başkanı Vasilis Gagaçis’in de bulunduğu Yunan meslektaşlarıyla dün gece ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan TFF Genel sekreteri Arıboğan, Türk ve Yunan futbol federasyonları arasında çok iyi ilişkiler bulunduğunu ve UEFA’da sürekli birbirini destekler pozisyonda bulunduklarını belirtti.

Yunan gazetecilerin yoğun ilgi gösterdiği Fatih Terim de, dost iki ülke olan Türkiye ile Yunanistan’ın daha da yakınlaşmasında sporun önemli rol oynayabileceğini söyledi.

Terim, futbolun halkları birleştiren önemli bir spor olduğunu belirterek, “2008 Avrupa Şampiyonasının Türkiye ile Yunanistan’a verilmemesiyle, sporun barıştaki rolünün kanıtlanması açısından önemli bir fırsat yitirildi. Bu çok önemliydi. Yıllarca yapılamayanları biz iki yıl içerisinde başarabilirdik. Çünkü futbolun böyle de bir etkisi var. Sporun barıştaki rolünü herkes görebilirdi. Türk ve Yunan futbolcularının tarihten gelen dostluğu var. Bizler birlikte çok futbol oynadık” dedi.

Türkiye-Yunanistan maçıyla ilgili soruları yanıtlayan Terim, bu maçın o gün Avrupa’da oynanacak en önemli maçlardan biri olduğunu söyledi.

Terim, “Biz maça hazırız. Çocuklarımızın en iyi şekilde bizleri temsil edeceklerine inanıyoruz. Ancak, maçlar kazanılır ya da kaybedilir. Maç bitince iki dost tekrar ilişkisine devam eder. Biz bunu böyle görüyoruz” diye konuştu.

Gagaçis de, Türk ve Yunan federasyonlarının Avrupa şampiyonasını ortaklaşa düzenleme kararından sonra, aralarında güçlü bir dostluk oluştuğunu söyledi.

Avrupa Şampiyonasının Türkiye ile Yunanistan’a verilmemesiyle sporun barıştaki rolünün tüm dünyaya kanıtlanması açısından büyük bir fırsat yitirildiği konusunda Türk meslektaşıyla aynı görüşü paylaştığını belirten Gagaçis, “Ancak, hiçbir zaman geç değil. Siyasi farklılıklara rağmen aramızdaki dostluk sürecek” diye konuştu.

Gagaçis, Gümülcine’de Türk meslektaşlarıyla olan temaslarının tamamen dostlukla ilgili olduğunu belirtti.