Fatih Terim’den Emre’ye destek

Terim, Everton'ın siyahi kalecisi Howard'a ırkçı hareketlerde bulunduğu iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılıp, savunması istenen Emre Belözoğlu'na sahip çıktı.

Türkiye ile Arnavutluk ümit milli futbol takımları arasında yapılan özel maçın ardından gazetecilerin konuyla ilgili sorusunu yanıtlayan Fatih Terim, ırkçılık suçlamasına maruz kalan Emre’ye haksızlık yapıldığını belirterek, “Maç içindeki ikili mücadelelerde her zaman sürtüşme olur, ama maç sonunda bunlar tatlıya bağlanır. Newcastle United-Everton maçı sonrasında da böyle olmuş. Yine bir siyahi oyuncu olan takım arkadaşı Martins ile birlikte Emre gidip gerginliği tatlıya bağlamışlar. Bu tür şeyleri fazla uzatmamak lazım” diye konuştu.

Özellikle Türkiye’nin bu konuda en sorunsuz ülke olduğuna değinen Terim, “Emre, milli takımda Mehmet Aurelio ile birlikte oynuyor. Irkçılık söz konusu olabilir mi? Kendisiyle konuştum, morali oldukça iyi. Öyle de olması lazım. Çünkü ona Norveç maçında ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

Ümit Milli Takım Teknik Direktörü Ünal Karaman da konuyla ilgili olarak, “Emre’nin kesinlikle ırkçı bir davranışta bulunduğunu düşünmüyorum. Irkçılık ile Türkiye bağdaşmaz. Emre, İngiltere’de aklanacaktır” dedi.