Fatih Üniversitesi’nde ‘7 Kıta 7 Renk Kültür Fuarı’

Fatih Üniversite'nin düzenlediği "7 Kıta 7 Renk Kültür Fuarı", 24 ülke öğrencisini biraraya getirdi. Fuara katılan öğrenciler, kendi ülkelerini ve kültürlerini tanıttı.

Fatih Üniver Büyükçekmece Yerleşkesi Fuaye alanında düzenlenen geleneksel 7 Kıta 7 Renk Kültür Fuarı, farklı ülkelerden gelen yabancı uyruklu öğrencilerin gösterilerine sahne oldu. Fuara, Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Bangladeş, Kamboçya, Çin, Gürcistan, Yunanistan, Moğolistan, İran, Kazakistan, Kenya, Makedonya, Nijerya, Pakistan, Rusya, Senegal, Güney Kore, Türkmenistan, Türkiye ve Yemen’den öğrenciler katıldı.

Öğrenciler, yöresel kıyafetleri ile gösteri yaptı. Oldukça renkli geçen gösteriler, fuara katılanlar tarafından ilgiyle izlendi. Fuarda açılan standlar ise, büyük beğeni topladı. Öğrenciler, standları gezen vatantaşlara yöresel yemeklerini ikram etti.

Üniversitelerinde okuyan yabancı uyruklu öğrenci sayısının arttığını belirten Proje Koordinatörü Basri Ergülser, Fatih Üniversitesi’nde 34 ülkeden 154 yabancı uyruklu öğrencinin eğitim gördüğünü söyledi. Ergülser, “Bu öğrencilerimizle geçen sene 10 stand kurmuştuk. Bu sene ise 20 stand ile 24 ülke temsil edildi.” şeklinde konuştu.

“Türkiye bir Dünya köprüsüdür” diyen Fatih Üniversitesi Edebiyat Fakültesi 1. Sınıf öğrencisi Ruşen Mamedov, Türkiye ile Turkmenistan’ın iki ayrı devlet olmalarına rağmen bir millet olduğunu ifade etti. Şiir okuyan Mamedov, fuarın öğrenciler arasında kaynaşmayı sağladığını belirtti.

Hazırlık sınıfında okuyan Rusyalı Oleg İsakov da, fuarın iyi bir fırsat olduğunu söyleyerek, etkinlikte kendi ülkesini tanıtma fırsatı bulduğunu ifade etti.

Öte yandan fuarda, Türk öğrenciler de stand açtı. Vatandaşlar, 27 Nisan Perşembe gününe kadar sürecek fuarı ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.