Fazla mesai yapan personelin psikolojisi bozuluyor

Ereğli Devlet Hastanesi, personel sıkıntısı çekiyor. 362 yataklı hastanede, 156 hemşire bulunuyor, 250 hemşireye daha ihtiyaç duyuluyor.

Fazla mesai yapan hastanede personelinin de psikolojisi bozuldu. Hastanenin şartlarından dolayı birçok personelde tayinini istiyor.
Hastane Başhekimi Dr. Muharrem Erdem, az sayıda olan personel ile en iyi hizmeti vermeye çalıştıklarını söyledi. Dr. Erdem, fazla mesaiden dolayı bazı personelin kalp ve sinir ilacı kullandığını ifade etti. Başhekim Dr. Muharrem Erdem, özellikle hemşirelerin fazla mesai yaptığını, bundan da psikolojik olarak etkilendiklerini kaydetti.

Dr. Erdem, hastanenin şartlarından dolayı birçok personelin tayin dilekçesiyle kendisine başvurduğunu belirterek, “Hergün bir iki dilekçe geliyor önüme. Bende bunaldım bu durumdan. Kendime göre bir teknik geliştirdim. Tayin dilekçesiyle gelen personele (yerinize birini bulun. İşlemlerinizi yapayım.) diyorum.” ifadelerini kullandı.

Dr. Erdem, düzenlediği basın toplantısında, hastanenin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Hastane Başhekimi Dr. Muharrem Erdem, ilçede tek kamu hastanesi olduklarını ve yaklaşık 200 bin kişiye hizmet verdiklerini söyledi. Dr. Muharrem Erdem, 2005 yılı içerisinde yaklaşık 700 personel ile 595 bin 135 hastaya hizmet verdiklerini ifade etti. Başhekim Dr. Erdem, özellikle acil servis bölümüne gelen hastalardan şikayetçi. “Başı ağrıyan, kaşıntısı olan acil servise geliyor.” diyen Dr. Erdem, hastanenin acil servisinin daha bilinçli kullanılmasını istedi.

Dr. Erdem, acil servisle ilgili olarak bir de müjdeli haber verdi. Dr. Erdem, ikinci acil servisin açılması için girişim içerisinde olduklarını ve en kısa zamanda açmayı düşündüklerini aktardı. Ereğli Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Muharrem Erdem, 2005 yılı içerisinde 19 bin 669 hastanın yatarak tedavi gördüğü bilgisini de verdi. Dr. Erdem, bu rakamın orta dereceli bir kasaba nüfusuna denk geldiğini dile getirdi.

2005 yılında 5 bin 174 hastanın ameliyat olduğunu kaydeden Dr. Erdem, “En modern ameliyathaneler bizde bulunuyor. 9 ayrı ameliyat masasıyla hizmet veriyoruz.” dedi. Dr. Erdem, 10 sene önce inşaatında başlanılan ek hastane binasının da bittiğinin altını çizerek, ek binaya taşınma işlemlerine başlandığını açıkladı. Dr. Muharrem Erdem, dört katlı ek binanın birinci katının çocuk servisi, diğer katının kadın doğum servisi olarak kullanılacağını aktardı. Ek binaya taşınma işlemi tamamlandıktan sonra hastanenin iyici rahatlayacağına vurgu yapan Dr. Muharrem Erdem, eski hastaneyi ise hekimlere ofis olarak tahsis etmeyi planladıklarını açıkladı.

Hastane Başhekimi Dr. Erdem, randevu sisteminden yüzde 74 oranında verim aldıklarını söyledi. Dr. Erdem, 2000 yılında faaliyete geçen internetle randevu sistemiyle günde 1- 2 kişinin başvurmasından da yakındı.

Dr. Erdem, hastanede yaşayan park sıkıntısına da değindi. Hastanenin arka kısmında yer alan sit alanının bir kısmının park olması için girişim içerisinde olduklarını açıklayan Erdem, yeni yapılan hastaneyle eski hastaneyi birleştirmek için tüp geçit projesi olduğunu hatırlattı.

Hastane Başhemşiresi Zerrin Yılmaz Günay da, hemşirelerin fazla mesai yapmasından şikayetçi. Zerrin Yılmaz Günay, sayının az olmasından dolayı hemşirelerin fazla mesai yaptığını aktardı. Zerrin Yılmaz Günay, en kısa zamanda hastaneye personel atanması gerektiğinin altını çizdi.