Fazla televizyon seyretmek zararlı

Günümüzde insanların vazgeçemediği alışkanlıkların başında gelen televizyonun aşırı izlenmesi durumunda konsantrasyon eksikilğine yol açtığı belirtildi.

Uşak Gelişim ve Eğitim Danışmanlığı Merkezi Psikolojik Danışman Serpil Güzelyurt, kendilerine gelen sorunların büyük bir bölümünü dikkat eksikliğinin oluşturduğunu belirterek, “Genel olarak değerlendirdiğimizde bu tür çocukların çok fazla televizyon seyrettiklerini gördük. Televizyon sadece çocuklarda değil, yetişkinler de de konsantrasyon sorunlarına neden olabilmektedir.” dedi.

Televizyonun hayatın her yönünü etkilemekte olduğunu vurulayan Güzelyurt, ailelerin bu konularda daha duyarlı olmalarını istedi. İnsanların programları izlerken çok seçici davranmaları gerektiğine işaret eden Güzelyurt, eğitim içerikli programların tercih edilmesi tavsiyesinde bulundu. Ayrıca ailelerin çocukların televizyon izleme süresini kontrol altında bulundurmalarının da önemine işaret eden Güzelyurt, yapılan araştırmalar sonucu çocukların gün boyu televizyon izledikleri her saatin, gelecek yaşamlarında yüzde 10’luk bir dikkat dağılımına neden olduğunu söyledi.