FB maçları BJK’ye yalancı bahar mı getiriyor?

Süper Lig'e şampiyonluk parolasıyla başlayan fakat geride kalan 14 haftada istikrarsız bir görüntü çizen Beşiktaş'ın imdadına yine Fenerbahçe yetişti.

Siyah-Beyazlı taraftarlar ise Teknik Direktör Jean Tigana’nın bir an önce görevi bırakmasını istiyor, yönetimin de ocak ayındaki kongreyi beklemeden istifa etmesi yönünde baskı oluşturuyordu.

Aslında son üç sezondur, ligde sorun yaşayan Siyah-Beyazlı takım, Fenerbahçe derbileri ile rahat bir nefes alırken sorunların üzeri de geçici olarak kapanıyor. Geçen sezon İzmir’de oynanan Fortis Türkiye Kupası finali, Tigana’nın Beşiktaş’la olan sözleşmesinin uzatılmasına yetti. Fenerbahçe’yi zorlu maçta 3-2 mağlup eden Beşiktaş, kupayı müzesine götürürken, ligde alınan başarısız sonuçlar ve takımın kötü futbolu geri planda kaldı.

Tigana’dan önce görev alan Rıza Çalımbay da, Kadıköy’de oynanan ve 4-3 kazanılan F.Bahçe derbisiyle görevinde kalmıştı. Bu tarihi galibiyetten sonra Başkan Yıldırım Demirören ve ekibi, Çalımbay’ın her zaman arkasında olduklarını söylemelerine karşın, sorunlar köklü olarak çözülemedi. Kadıköy’deki zafer, Çalımbay’ın bir sonraki sezon 9 haftada görevinden ayrılmasına kadar geçen süreci hazırladı. Yönetim, “evladımız” dediği Çalımbay’ı adeta kapının önüne koymuştu.

Del Bosque döneminde de Fenerbahçe ile Dolmabahçe’de oynanan derbi mücadelesi bir başka çalkantılı dönemin üstünü kapattı. İspanyol çalıştırıcı ile ligin ilk haftalarından itibaren kaybeden Beşiktaş’ta sorunlar derinlemesine incelenmedi. Juanfran ve yeni gelen birçok oyuncunun transferi tartışılırken, Bosque’nün istifa etmesi istendi. Carew ve Mustafa Doğan’ın golleriyle Fenerbahçe’yi yenen Siyah-Beyazlıların bu mutluluğu fazla uzun sürmedi ve devre arasında İspanyol çalıştırıcı evine gönderildi.

Son oynanan Fenerbahçe maçından sonra da benzer senaryolar yaşandı. Başkan Yıldırım Demirören’in, Fenerbahçe karşısında ortaya konulan futbolu beğendiği ifade edilirken yönetimin Fransız hocaya destek verme kararı aldığı belirtildi. Bunun yanı sıra cuma günü oynanacak Bursaspor maçı Siyah-Beyazlı kulüp için büyük önem taşıyor. Beşiktaş ya zirveye ortak olacak ya da devre arası yeni bir yapılanma için düğmeye basacak.