Fedakar öğretmen

O'nun tek istegi öğrencisini güldürmekti.

Bitlis’in Hizan ilçesinde, tandıra düştükten sonra yüzündeki ifade fonksiyonlarını kaybeden 11 yaşındaki Mehmet İlbaş, öğretmeni Edip Ceyhan’ın girişimleri sonucu Amerika’daki bir vakıf tarafından ameliyat ettirildi.

Mehmet, ameliyattan sonra yeniden hayata gülümsemeye ve göz kapaklarını kapatarak uyumaya başladı.

İlköğretim Okulu öğretmeni Edip Ceyhan, Hizan ilçesine bağlı Ağılözü köyünde 5 yaşındayken tandıra düşen Mehmet İlbaş’ın ailesi tarafından köydeki yaşlı bir kadına götürüldüğünü ve uygulanan ilkel tedavi yöntemleriyle çocuğun göz kapaklarının kaşına yapıştığını ve yanık bölgelerindeki derinin ise sarılan bez parçalarıyla kalktığını söyledi. Mehmet’in daha sonra doktora götürülmediği için göz kapaklarını kapatamadığını ve yüzündeki derinin gerilmesi nedeniyle 6 yıldır gülümseyemediğini ifade eden Ceyhan, “Mehmet’i 2006 yılının eylül ayında Ağılözü İlköğretim Okuluna atandığımda tanıdım. O zaman ilköğretim 2. sınıfa giden Mehmet’i tedavi ettirebilmek için mücadele etmeye karar verdim.” diye konuştu.

Ceyhan, internetten çeşitli yardım kuruluşlarına ve zengin iş adamlarına elektronik posta yoluyla ulaşmaya çalıştığını, ancak herhangi kişi ve kuruluştan cevap alamadığını belirtti. Mehmet’e yardım edebilmek için internette araştırma yaparken, Amerika’daki ‘Bridge To Turkiye Fund’ adlı vakfın Erzurum’daki bir okula yardım ettiğini öğrendiğini anlatan öğretmen Edip Ceyhan, söz konusu vakıfın temsilcilerine internetten ulaştığını belirtti. Vakfın sorumlularıyla yaklaşık 3 ay internet yoluyla görüştüklerini ifade eden Ceyhan, şunları söyledi: “Yazışmalar sonucunda bana güvendiler ve önce okulumuza bilgisayar ile çeşitli elektronik malzemeler gönderdiler. Daha sonra da Mehmet’i tedavi ettirmek için harekete geçtiler. Mehmet’in fotoğraflarını kendilerine gönderdik ve bizi Erzurum Yakutiye Araştırma Hastanesine yönlendirdiler.”

Mehmet’in daha sonra buradaki Plastik Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Önder Tan tarafından ameliyat edildiğini anlatan Ceyhan, “Ameliyat masraflarını ise ‘Bridge To Turkiye Fund’ adlı vakıf karşıladı. Mehmet, ameliyatın ardından yeniden hayata gülümsemeye başladı. Ona her baktığımda yüreğim sevgiyle doluyor ve mesleğimi daha çok seviyorum. Mehmet’in 6 yıl sonra attığı gülücükleri gördükçe tarifsiz bir mutluluk yaşıyorum.” diye konuştu. Ceyhan, ayrıca, yüzündeki yanık izleri dolayısıyla daha önce arkadaşları tarafından dışlanan Mehmet’in artık çok mutlu olduğunu ve arkadaşlarıyla çok iyi anlaştığını sözlerine ekledi.

Mehmet bir ameliyat daha olacak

Mehmet’in ameliyatını yapan Atatürk Üniversitesi Yakutiye Araştırma Hastanesi Plastik Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Önder Tan ise çocuğun zamanında tedavi edilmediği için yüz fonksiyonlarının büyük zarar gördüğünü söyledi.

Mehmet’i yaklaşık 2 ay süren kontrollerin ardından geçen haziran ayında ameliyat ettiklerini ifade eden Tan, şöyle devam etti:

”Çocuk yüzündeki yanıktan dolayı göz kapaklarını kapatamıyor ve yüzdeki derinin gerilmesi nedeniyle gülümseyemiyordu. Yaptığımız ameliyatla saçlı deriye doku genişletici sistemi uygulayarak, Mehmet’in kafasının bir kısmında saç oluşturduk. Yüzdeki ve göz kapaklarındaki çekmeleri düzelttik. Yüzündeki ifade yeteneği tekrar geri getirilen Mehmet artık hem gülümseyebiliyor hem de göz kapaklarını kapatabiliyor. Ancak saçlı deri için 2008’de bir ameliyat daha yapacağız.”