‘Fedarkarlık yapacağım’

Mumcu, "merkez sağda ittifak değil birlik ihtiyacı var bunun için büyük fedakarlık yapmaya hazırım" diyerek ANAVATAN'ın başka bir parti ile birleşeceğinin sinyalini verdi.

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, ”Milletimin içinde huzurla, afiyetle yaşayacağı çatıyı kuralım, beni de temeline çakıl taşı yapın” dedi.

”Milletimin içinde huzurla, afiyetle yaşayacağı çatıyı kuralım, beni de temeline çakıl taşı yapın” diyen Mumcu, ”Cümle alem bilsin ki; Herkesin başını döndürecek kadar fedakarlık yapabilirim. Ama şuna razı değilim; (Biz hele bir iktidar ortağı olalım. AKP’nin öngörülemez bir güç olmasından kaygı duyan herkes, ona bir fren mekanizması monte etmek için can atıyor. Biz de o mekanizma oluruz. Siyasi istikbalimizi de böylece güvence altına almış oluruz. Onun için biraz mesaj vermek lazım fren mekanizmasını bağlamak isteyenlere…) Bu işi görürüz diyen arkadaşlar, kendilerini bir sorguya çeksinler. Millet karşısında çırılçıplak durabilmek lazımdır. Adamlık böyle bir şey. Makamsız, mevkisiz, kravatsız, gözlüksüz, kalemsiz, çırılçıplak… Millet karşısında çırılçıplak durmayı göze alanlar, bunu başarır. Biz bunu göze alıyoruz.’

‘ Türkiye’nin ittifaklara değil birleşmeye ve bütünleşmeye ihtiyacı olduğunu dile getiren Mumcu, Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi gerektiği görüşünü yineledi.

TERÖR

Mumcu, terör konusu ile ilgili bir soru üzerine şunları söyledi: ”Terör, sadece semptom, sadece bir sonuç. Sorun; temsilde adaletin sağlanamamasına dair bir sorundur. Sorun; Türkiye’de siyasal sistemin, Türkiye’de yaşayan insanlara bir temsil adaleti sunmaması sorunudur. Sistem kendini bu anlamda sorgulamalıdır. Sorun; bir fırsat adaleti sorunudur. Sen insanlara fırsat adaleti duygusu götüremezsen o bölücülük, irtica tehdidine dönüşür. Nereyi zayıf bulursa oradan patlar adaletsizlik. Mesele adalet meselesidir. Adil bir siyasal sistem kurmaya yanaşmadıkça bu karın ağrısı geçmez.”