‘Federasyon istifalar konusunda adim atmalidir’

ISTANBUL - Spordan Sorumlu Devlet Bakani Mehmet Ali Sahin, Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu'nda yasanan istifa krizine iliskin, "Su anda sadece takip ediyorum.

Federasyon bu konuda hemen adim atmalidir.” dedi.
Devlet Bakani Mehmet Ali Sahin, Birlesmis Milletler’in Güney Asya’daki depremde zarar gören ülkelere yardim için düzenledigi toplantiya katilmak üzere Cenevre’ye hareketinden önce Atatürk Havalimani’nda Tahkim Kurulu’ndaki istifalara iliskin açiklamalarda bulundu. Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu’ndaki istifalarin ardindan federasyonun olaganüstü genel kurula gitmesi, hatta Türkiye liglerinin ertelenmesinin söz konusu oldugunun hatirlatilmasi üzerine Sahin, “Futbol Federasyonumuz özerk statüde bir federasyondur. Kendi yasasi var. Tahkim Kurulu, Futbol Federasyonu Genel Kurulu tarafindan seçilmistir. Yedek üyeleri var. Eger, yedek üyeleriyle de çalisamaz duruma düsmüs ise, yapilacak olan sey bir an önce Futbol Federasyonu Genel Kurulu’nun olaganüstü toplanarak bu eksikligi tamamlamasidir. Yani mevzuatimizda bu tür durumlarda ne yapilacagi sorusunun cevabi vardir. Telasa kapilmaya gerek yok. Türkiye’de her türlü sorunun yasal çözümü mümkündür. Eger böyle istifalarla bir kurul çalisamaz hale gelmisse çare, kim seçmisse onlari bir araya getirerek yenisini seçtirmektir. Saniyorum bunu da futbol federasyonu kisa sürede düsünüp, bu yola gidecektir diye degerlendiriyorum. Çünkü Tahkim Kurulu’nu Bakan olarak ben degil, Genel Kurul seçiyor. Genel Kurul da geregini yapacaktir.” seklinde konustu.

Sahin, “Toplu istifayi nasil degerlendiriyorsunuz?” seklindeki bir soruya “Tabii onu bilemem. Ancak öyle arka arkaya istifalar kuskusuz rahatsizlik doguruyor. Bende de böyle bir intiba olustu. Aslinda Futbol Federasyonu Türkiye’de saniyorum 15 yillik özerklik tecrübesine sahip, oturmus bir federasyonumuzdur. Bu tür durumlari geride birakmis olmasi gerekirdi diye degerlendiriyorum. Niçin arka arkaya istifalar oldugunu incelemis degilim. Ben de gelismeleri takip ediyorum. Bir sorun meydana gelirse Türkiye’de ligleri olumsuz etkileyecek bir durumla karsi karsiya gelirsek, tabii o zaman denetim ve gözetim hakkinin bana verdigi yetkiyi kullanarak harekete geçerim. Su anda sadece takip ediyorum. Konunun ligleri ve futbol maçlarini etkileyecek boyuta gelmeden çözümünü bekliyorum. Federasyon bu konuda hemen adim atmalidir” yanitini verdi.

“Genel Kurul’un olaganüstü toplantiya gitmesi halinde lig ertelenir mi?” seklindeki bir baska soruyu Bakan Sahin, “Hayir, niye ertelensin ki? Genel Kurul’u olaganüstü toplantiya davet, zannediyorum bosalmis olan veya düsmüs olan Tahkim Kurulu üyelerini yeniden seçmek içindir. Federasyon görevine devam ediyor. Kaldi ki, federasyon seçimlerinin de yenilenmesi, olaganüstü kongrede gündeme gelirse dahi, yenisi seçilinceye kadar eskisi görevde kalacagi için bu bosluk meydana gelmeyecektir. Hükümetlerde de durum böyledir.” seklinde cevapladi.

Mehmet Ali Sahin, istifanin tek tarafli irade beyani ile sonuç dogurduguna isaret ederek, “Bir kisiye ‘niye istifa ettin?’ diye sormak da herhalde dogru olmaz. ‘Benim takdirim o sekildeydi, öyle takdir ettim’ diyecektir. Önemli olan ortada çalisamaz duruma gelmis olan önemli bir kurul varsa o kurulu tesekkül ettirmektir” dedi.