Fehriye Belçikalı bakanların koltuğunu salladı

Yarı otomatik silah kullandığı’ gerekçesiyle Fehriye Erdal’ı Sabancı suikastından yargılamayan Belçika, siyasî kriz yaşıyor.

Muhalefet ve medya istifa bekliyor.

Sabancı suikastı sanığı Fehriye Erdal, Belçika’nın başını ağrıtıyor. Teröristi bugüne kadar iade etmemekte direnen ülkede şimdi siyasî kriz çıktı. Hedefteki isimler ise, iki başbakan yardımcısı; Adalet Bakanı Laurette Onkelinx ile İçişleri Bakanı Patrick Dewael. Başta medya olmak üzere muhalefet temsilcilerinin istifalarını istediği iki bakan, Fehriye’nin göz göre göre kaçırılmasından sorumlu tutuluyor. Belçika’da işlediği suçlardan dolayı 4 yıl hapis cezasına çarptırıldıktan sonra bulunamayan Fehriye Erdal’ın, ‘gözlem altında tutulduğu’ varsayılan gizli adresten nasıl kaçtığı sorusu gündemde. Onu izlemesi gereken İçişleri Bakanı ve Adalet Bakanı, eleştiriler artınca önceki gün basının karşısına çıktı. Ancak yapılan açıklamalar daha büyük bir skandalı ortaya çıkardı. Bakanlar, Fehriye Erdal’ın, 4 yıl hapis kararının çıktığı 28 Şubat’a kadar ‘masum ve özgür’ bulunduğunu, terörist olduğuna mahkeme kararından sonra ikna olabildiklerini belirtince Belçika medyası ayağa kalktı. Olay manşetlere taşınırken, bakanlar istifaya çağrıldı, hükümet ve istihbarat alay konusu yapıldı. Le Soir gazetesi, “Fehriye Erdal SE’yi rezil etti” manşetiyle verdiği haberde, “70’li yılların Fransız komedisine benzeyen olay herkesi güldürdü.” dedi. Bazı yorumlar ise şöyle: “Acayip, inanılmaz ve gülünç bir olay. İstihbaratın izlediği bir evde kalan Erdal, Paris’te örgüt toplantılarına gidebilir. Polis ve istihbarat birimleri ızgarada pişirilecek.”

Skandal Belçika Senatosu’na da bomba gibi düştü. İstihbarat Servisi hakkında soruşturma açıldı. Senato Başkanı Anne-Marie Liz, ‘Comite R’ olarak adlandırılan İzleme Komitesi’ni toplantıya çağırdı. Ayrıca Adalet Bakanı Onkelinx ile İçişleri Bakanı Dewael de, pazartesi günü Parlamento’da milletvekillerinin sorularını cevaplayacak.