Fehriye Erdal Belçika’da altı yıldır özgürmüş

Fehriye Erdal Belçika'da altı yıldır özgürmüş.

Belçika kamuoyunda büyük şaşkınlığa neden olan terörist Fehriye Erdal’ın ortadan kaybolması karşısında tatillerini yarıda keserek basının karşısına çıkan Belçika Adalet Bakanı Laurette Onkelinx ve İçişleri Bakanı Patrick Dewael, Fehriye Erdal’ın mahkeme kararı ile 14 Mart 2000 tarihinden itibaren ‘özgür’ ve ‘serbest’ birisi olduğunu, söylenenin aksine zorunlu bir ev hapsinin hiçbir zaman sözkonusu olmadığını duyurdular.
Belçika yasalarında ‘ev hapsi’nin bulunmadığına dikkat çeken İçişleri Bakanı ” Her nekadar kamuoyunda ‘şok’ edici olsa da, bayan Erdal bu tarihten itibaren ‘hür’ birisi idi ve kendisini takip eden istihbarat görevlilerin onu yakalamaları sözkonusu değildi.”şeklinde konuştu.

Başbakanlığın öncülüğünde ilgili kurumlarla 12 Şubat 2006 tarihinde yaptıkları toplantıda ‘DHKP-C kriz masası’ kurduklarını ve zaten uzaktan takip edilen ‘serbest’ Fehriye Erdal’ı kaçma ihtimaline karşı 23 Subat 2006 tarihinden itibaren ‘yakın’ takibe aldıklarını anlatan Adalet Bakanı Onkelinx, bunun için 8’er kişiden 4 ekip oluşturduklarını, toplam 32 istihbarat elemanı ile Erdal’ı 24 saat takibe aldıklarını anlattı.

Gazetecilerin ‘bütün bu önlemlere rağmen elinizden kaçırdınız mı ?’ sorusuna ise, İçişleri Bakanı Dewael ”Fehriye Erdal hüküm giydiği 28 Şubat 2006 Salı gününden sonra ‘terörist’ ve ‘suçlu’ konumuna düştü. İstihbarat görevlilerine izini kaybettirdiği Pazartesi günü Erdal, ‘masum’ ve ‘hür’ birisiydi. Dolayısıyla kaçtığı anda görevlilerin onun aracını sıkıştırma ve kendisini kelepçeleme yetkileri yoktu. Sadece izlemekle yetinebilirlerdi” savunmasını yaptı.

”Özgür” olduğu belirtilen teröristin neden izlendiği sorusunu yanıtlayan bakanlar, bunun ”kamu güvenliği gereği” yapıldığını belirttiler. İçişleri Bakanı Dewael Belçikanın polis devleti olmadığını, hukuk devleti olduğunu ifade etti ve kanunlarin çizdiği sınırlardan öte davranamayacaklarını kaydetti.

Belçika basının yanında Türk gazetecilerin çok yoğun ilgi gösterdiği basın toplantısında Belçikalı bakanlar sorumlular hakkında soruşturma açıldığını belirtti. Emniyet güçleri ve istihahbarat birimlerini denetleyen Comite I ve Comite P’nin göreve çağrıldığını ifade eden Adalet Bakanı Onkelinx, Belçika’nın terörist Erdal’ı Türkiye’ye iade etmesi olasılığına ilişkin bir soruyu ise ”Yeni unsurlar var. Erdal artık bir terörist. DHKP-C terör örgütü. Türkiye’de ölüm cezası yok. Belçika adaleti bu unsurları değerlendirecektir” şeklinde konuştu.

Öte yandan firari Fehriye Erdal’ın biran önce yakalanması için Belçika Federal Polisin terörle mücadele birimindeki tüm tatiller iptal edilerek elemanların göreve çağrıldığı öğrenildi.

Belçika kamuoyunda çok geniş yankı bulan ‘teröristi elinden kaçırma’ skandalı Belçika basınında patlak verdiği günden buyana manşetlere taşınıyor. Belçika’da skandal’ın siyasi sorumluları olarak Adalet ve İçişleri Bakanlarının istifası sesli olarak dile getirilirken, muhalefet kanadının bakanlar hakkında verdiği gensoru Pazartesi günü federal parlamentoda ele alınacak.