Fehriye Erdal’ı elinden kaçıran Belçika şaşkın

Belçika'da işlediği suçlardan dolayı 4 yıl mahkumiyet alan Sabancı suikasti sanığı Fehriye Erdal'ın 'ortadan kaybolması' Belçika'yı şaşkına çevirdi.

Fehriye Erdal’ı elinden kaçıran Belçika şimdi onu kırmızı bültenle ararken, Belçika Adalet Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı ‘teröristi elinden kaçırma’ skandalının sorumluluları olarak birbirlerini gösteriyorlar.

Bruges Ceza Mahkemesi yargıcı F. Troch’un terör örgütü DHKP-C üyesi 6 kişi hakkında tutuklama emri vermesinin ardından harekete geçen güvenlik birimleri, gizli bir adreste ‘gözetim’ altında tutulan Fehriye Erdal’ı tutuklamak için gittiklerinde Erdal’ı olmasi gereken yerde bulamayınca Belçika’da ‘teröristi elinden kaçırma’ skandalı patlak verdi. Olayın ortaya çıkmasının ardından gün boyu derin bir sessizliğe bürünen Adalet ve İçişleri Bakanlığı yetkilileri, Erdal’ın ortadan kaybolmasını teyit edici herhangi bir cevap vermedi. Beklenen açıklama akşam geç saatlerde yazılı bir bildiri olarak geldi. Tatilde oldukları için ortak yazılı bir basın bildirisi yayınlayan Adalet Bakanı Laurette Onkelinx ile İçişleri Bakanı Patrick Dewael terörist Fehriye Erdal’ın izini kaybettiklerini ‘resmen’ açıkladı.

Belçika televizyonlarının flaş haber olarak duyurdukları, gazetelerin manşetten verdiği ‘teröristi ellerinden kaçırma’ haberlerinde ortak soru; “Nasıl olur da yıllardır ev hapsinde olduğu söylenen ve Ulusal Güvenlik Biriminin yakın takibe almaya başladığı bir terörist nihayet yargılanıp ceza almışken elini kolunu sallayarak izini kaybettirebilir?”

De Standaard gazetesi manşetinde “Erdal’ın kaçışından dolayı utanç yanakları” ifadesine yer verirken, Het Laatste Nieuws gazetesi ise “Erdal Belçika’yı aptal yerine koydu” şeklinde manşet attı. Gazetenin haberinde ayrıca kaçış olayı ile birlikte Belçika’nın uluslararası arenada “maymun’a çevrilmiş” olduğu görüşüne yer verildi. “Türkler ülkemize aşırı derecede kızgın” diyen gazeteler, Belçika’daki kurumlar arasındaki tartışmaların saçmalığına dikkat çekiyor. Başyazar Gunther Vanpraet köşesinde, “Ellerinde bulunan bir teröristi dahi gözetleyip kontrol altında tutamıyorlarsa Ulusal Güvenlik Birimi ne işe yarıyor?” diye soruyor.

Gazet Van Antwerpen Belçika’nın uluslararası alanda küçük düşdüğünü ve özellikle Türkiye ile ilişkilerin zarar gördüğüne vurgu yapıyor. De Morgen gazetesi ise ilk sayfasından duyurduğu Erdal’ın kaçma olayı karşısında Adalet ve İçişleri Bakanlığın suçu birbirlerine attıklarını ve muhalefet kanadın, skandalın siyasi sorumluları olarak gördükleri bakanların istifalarını isteyeceklerini duyurdu.

Belçika’daki bakanlıklar arasında kargaşaya ve sorumlu olarak karşılıklı birbirlerini göstermelerinin altında Fehriye Erdal’ı ‘gözetim’ altında tutan birimlerin yetki karmaşası yatıyor. Sabancı suikasti sanığı ve terör örgütü DHKP-C üyesi Fehriye Erdal, Belçika’da 26 Eylül 1999 yılında sahte kimlik ve kaçak silahlarla yakalandıktan bir yıl sonra adresi gizli bir evde ‘gözetim’ altında tutulmaya başlandı. Altı yıldır İçişleri Bakanlığına bağlı gizli servis elemanlarının takibinde olan Erdal, hakkında Belçika’da işlediği suçlardan dolayı hüküm verileceği davanın öncesinde “kaçma ihtimaline karşın” Adalet Bakanlığına bağlı, genişletilmiş yetkilere sahip Ulusal Güvenlik Birimi’nin takibine verilir ve bu birim Fehriye Erdal’ı gece gündüz gözetlemeye başlar. Ne var ki, salı günü görülen karar duruşmasından iki gün önce, Pazar günü Fehriye Erdal yanında DHKP-C’nin önde gelen isimlerinden Musa Asoğlu ile birlikte Brüksel’in sıkışık trafiğinden yararlanarak araçla takip edildikleri Ulusal Güvenlik Birimi elemanlarını atlatıp, izini kaybettirmeyi başarır.