‘Fehriye tutuklu değildi ki kaçsın’

Belçika; Fehriye tutuklu değildi ki kaçsın

Belçika kamuoyunda büyük şaşkınlığa neden olan terörist Fehriye Erdal’ın ortadan kaybolması karşısında tatillerini yarıda keserek basının karşısına çıkan Belçika Adalet Bakanı Laurette Onkelinx ve İçişleri Bakanı Patrick Dewael, Fehriye Erdal’ın mahkeme kararı ile 14 Mart 2000 tarihinden itibaren ‘özgür’ ve ‘serbest’ birisi olduğunu, söylenenin aksine zorunlu bir ev hapsinin hiçbir zaman söz konusu olmadığını duyurdular.

Belçika yasalarında ‘ev hapsi’nin bulunmadığına dikkat çeken İçişleri Bakanı, “Her ne kadar kamuoyunda ‘şok’ edici olsa da, bayan Erdal bu tarihten itibaren ‘hür’ birisi idi ve kendisini takip eden istihbarat görevlilerinin onu yakalamaları söz konusu değildi.” şeklinde konuştu. Başbakanlığın öncülüğünde ilgili kurumlarla 12 Şubat 2006 tarihinde yaptıkları toplantıda ‘DHKP-C kriz masası’ kurduklarını ve zaten uzaktan izlenen ‘serbest’ Fehriye Erdal’ı kaçma ihtimaline karşı 23 Şubat 2006 tarihinden itibaren ‘yakın’ takibe aldıklarını anlatan Adalet Bakanı Onkelinx, 32 istihbarat elemanı ile Erdal’ı 24 saat izlediklerini anlattı.

Kamu güvenliği gereği izleniyormuş

Gazetecilerin ‘Bütün bu önlemlere rağmen elinizden kaçırdınız mı?’ sorusuna ise İçişleri Bakanı Dewael, “Fehriye Erdal hüküm yediği 28 Şubat 2006 Salı gününden sonra ‘terörist’ ve ‘suçlu’ konumuna düştü. İstihbarat görevlilerine izini kaybettirdiği pazartesi günü Erdal, ‘masum’ ve ‘hür’ birisiydi. Dolayısıyla kaçtığı anda görevlilerin onun aracını sıkıştırma ve kendisini kelepçeleme yetkileri yoktu. Sadece izlemekle yetinebilirlerdi.” savunmasını yaptı. ‘Özgür’ olduğu belirtilen teröristin neden izlendiği sorusunu cevaplayan bakanlar, bunun ‘kamu güvenliği gereği’ yapıldığını belirttiler. İçişleri Bakanı Dewael, Belçika’nın polis devleti olmadığını, hukuk devleti olduğunu ifade etti ve kanunların çizdiği sınırlardan öte davranamayacaklarını kaydetti. Belçika basınının yanı sıra Türk gazetecilerin yoğun ilgi gösterdiği basın toplantısında Belçikalı bakanlar sorumlular hakkında soruşturma açıldığını belirtti. Emniyet güçleri ve istihbarat birimlerini denetleyen Comite I ve Comite P’nin göreve çağrıldığını ifade eden Adalet Bakanı Onkelinx, Belçika’nın terörist Erdal’ı Türkiye’ye iade etmesi ihtimaline ilişkin bir soruyu ise “Yeni unsurlar var. Erdal artık bir terörist. DHKP-C terör örgütü. Türkiye’de ölüm cezası yok. Belçika adaleti bu unsurları değerlendirecektir.” şeklinde konuştu. Öte yandan firari Fehriye Erdal’ın bir an önce yakalanması için Belçika federal polisinin terörle mücadele birimindeki tüm tatiller iptal edilerek elemanların göreve çağrıldığı öğrenildi.