Fehriye’nin paketlenmesi için CIA düğmeye bastı

Erdal'ın Türkiye'ye iadesi için Öcalan taktiği uygulanacak.

Öte yandan Gül’ü arayan Belçika Dışişleri Bakanı Gucht, Erdal’ın yakalanacağı sözünü verdi.

Bir emniyet yetkilisi, Öcalan’ın Kenya’da yakalanıp Türkiye’ye getirilmesine benzer sürecin Erdal için de başladığını söyledi.

Türk emniyet yetkilileri, Belçika’nın Fehriye Erdal’ı 4 yıl hapse mahkum etmesinin ardında, FBI ve CIA başkanlarının aralık ayında Türkiye’ye yaptığı ziyaretin etkili olduğuna inanıyor. Üst düzey bir emniyet yetkilisine göre, Abdullah Öcalan’ın Suriye’den ayrılmak zorunda bırakılıp, Avrupa ülkelerinden de dışlanması ve sığındığı Kenya’dan, Türkiye’ye getirilmesinde olduğu gibi, Fehriye Erdal için de aynı süreç başladı. Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner, FBI Başkanı Robert Mueller’le 9 Aralık’ta, CIA Başkanı Porter Goss’la 13 Aralık 2005’te Ankara’da yaptığı görüşmelerde Erdal konusunu gündeme getirmiş ve iadesi konusunda yardımcı olunmasını istemişti.

SÖZ VERMİŞLERDİ
MİT ve Emniyet istihbaratıyla daha sıkı işbirliği öneren FBI ve CIA başkanlarının bu talebe olumlu yaklaştığı, Fehriye Erdal’ın iadesi konusunda, Avrupa ülkeleri nezdinde girişimde bulunacakları ve Türkiye’ye yardımcı olacaklarına dair söz verdikleri belirtilmişti. Abdullah Öcalan da CIA’nın desteğiyle Kenya’dan Türkiye’ye getirilmişti. Ankara’daki istihbarat çevreleri, şimdi kaçak olan Erdal konusunda Avrupa ülkeleri istihbarat servislerinin de Türkiye’ye yardımcı olmasını bekliyor. CIA’nin de Erdal’ın sığındığı adresleri yakından takip ettiği iddia ediliyor.