Felaket geldi çattı

Dünyayı sona götüren küresel ısınma, yeni bir sorun değil

Yeryüzünde sera etkisi ve iklim değişikliğinin anlaşılmasını sağlayan süreç şöyle gelişti:

1827: Fransız bilim adamı Jean-Baptiste Fourier, ’sera etkisi’nden söz eden ilk insan oldu. Sera etkisi, atmosferin güneşten gelen ısının bir kısmını muhafaza etmesiyle oluşuyor.

1896: İsveçli kimyager Svante Arrhenius, fosil esaslı petrol, gaz ve kömürün yanarken karbondioksit (CO2) saldığını gösterdi.

1958: Amerikalı Charles David Keeling, CO2 emisyonunun atmosferdeki etkisini ortaya çıkardı.

1970: Avrupalı ve Amerikalı uzmanlar, sera etkisine yol açan diğer gazları (kloroflorokarbon, metan, azot protoksit) tespit etti.

1979: Amerikan Bilimler Akademisi’nin raporunda, iklim değişikliğiyle sera etkisi arasındaki bağlantıya dikkat çekildi ve iş işten geçmeden bazı şeyler yapılması gerektiği belirtildi.

1988: Hükümetlerarası İklim Değişimi Uzmanlar Grubu (HİDUG), BM gözetiminde kuruldu; iklimin ısınmasının sebepleri ve buna karşı alınabilecek tedbirler konusunda çalışmakla görevlendirildi.

1990: HİDUG’un ilk raporunda insani faaliyetler sonucu atmosfere yayılan gazların artışına dikkat çekildi ve bunun, iklimin ısınmasını hızlandıracağı uyarısında bulunuldu.

1992: Rio’da toplanan zirvede BM İklim Sözleşmesi hazırlandı ve sera etkisine yol açan gazların azaltılması için çağrıda bulunuldu.

1997: Sera gazlarını azaltmak amacıyla hazırlanan Kyoto Sözleşmesi imzalandı.

2000: 90’lı yıllar, en sıcak geçen 10 yıl olarak değerlendirildi.

2001: HİDUG üçüncü raporunu yayımladı. 2100 yılına kadar sıcaklığın 1.4 ila 5.8 derece artacağı ve denizlerin 9 ila 88 cm. yükseleceği uyarısında bulunuldu. En fazla sera gazı üreten ülke ABD, Kyoto Sözleşmesi’ni onaylamayacağını açıkladı.

2004: Rusya, Kyoto Sözleşmesi’ni onayladı. Çin, fosil yakıt kullanarak yaydığı karbondioksitle atmosferi en çok kirleten ikinci ülke oldu.

2005: Kyoto Sözleşmesi yürürlükte (16 Şubat).

2006: Yeni araştırmalar, iklim değişikliğinin yeni kanıtlarını sundu: Avrupa’da Alpler’de buzullar eriyor; Grönland, kuzey kutbu ve Sibirya’da buz tabakaları ve donmuş topraklar inceliyordu.

2007: İngiliz uzmanlar 4 Ocak’ta, 2007’nin şimdiye kadarki en sıcak yıl olacağını açıkladı.