Felçli kızın duygulandıran azmi

Doğumundan 8 ay sonra anneannesi tarafından konulduğu divanın üzerinden yuvarlanıp boynunun üzerine düşmesi sonucu omurilik felci olan Ayşe Yılmaz, 33 yıldır felç ile mücadele ediyor.

Engelli olup hayata küsmek ve her şeyden vazgeçmek yerine bir şeyler üretileceğini kanıtlayan Yılmaz, arkadaşlarının yardımıyla birlikte 1 yıl süren çalışmasını kitap haline getirmeyi istiyor. Kitabının isminin sürpriz olduğunu söyleyen Ayşe Yılmaz, kitabında engellilerin hayatta neler yaşadıklarını, ne tür zorluklar yaşadıklarını ve nelerle karşılaştıklarını anlatmasının yanı sıra başından geçen ilginç olayları da kesitler halinde kitabın eklediğini kaydetti.

“Engelli olmak, hayattan kopmak değildir.” sloganıyla yola çıkarak başından geçen olayları arkadaşlarının yardımıyla kağıda döken bedensel engelli Samsunlu kız, yazdığı kitapla insanlara hayat dersi verdi. Havza Huzurevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yaşamını sürdüren Ayşe Yılmaz, çocukluğunu ve gençliğini koşarak, eğlenerek yaşayamasa da edindiği yeni dostluklarla yaşama sıkıca sarılmış. Şimdilerde yazdığı kitabının basılması hayaliyle yaşayan Ayşe Yılmaz, kendisine uzanacak yardım elini bekliyor.

Hayatta en büyük dileğinin bir şeyleri başararak hayata daha sıkı bir şekilde sarılmak olduğunu vurgulayan Yılmaz, çalışmasının bu bakımdan önemli olduğunun altını çizdi. Yılmaz, “Kitabımı kaldığım rehabilitasyon merkezinde bir görevlinin yardımıyla hayatımı kaleme almaya başladık. İlk başta özürlülerin toplumda ve hayatta ne gibi zorluklarla karşı karşıya kaldığını anlattık. Daha sonra kitabımın değişik yerlerine başımdan geçen olayları serpiştirdik. Ve uzun süren uğraşlar sonucunda çok şükür yazıyı tamamladık. Bitirdiğimiz için çok mutluyum. Ancak basılması halinde daha mutlu olacağım. Bunun için maddi gücüm yok. İnsanlardan bu konuda yardım bekliyorum. ” dedi.

Kızının haline üzülen baba Mustafa Yılmaz, üzüntüsünün her geçen gün arttığını vurguluyor. Kızını tedavi ettirmek için Almanya’ya götürdüğünü anlatan Yılmaz, “Omurilik ameliyatı ettirip kızımın sağlığına kavuşmasını görmek için kalkıp Almanya’ya gittik. Ancak gittiğim hastanede yapılan muayeneden sonra doktorlar ameliyatın yüzde 98 oranında ölümle sonuçlanacağını söyleyince vazgeçtim. Yaşasın da öyle olsun dedim. Aklı yerinde olduktan sonra sorun yok diye düşündüm.” ifadelerini kullandı.