Feministler camiye girdi imam kızdı

ABD'de feminist Müslüman kadınlar Washington'daki İslam Merkezi'nde erkeklerin arkasında namaz kılma eylemine kalkıştı.

İmam ‘Bazı kişiler namazı bozmaya geldi’ tepkisi verirken, güvenlikçiler kadınları dışarı attı.

İslam’da reform tartışmaları sürerken, ABD’deki feminist Müslüman kadınların Müslüman erkekleri rahatsız eden eylemleri hız kesmiyor. Özellikle camilerde haremlik-selamlık uygulamasına karşı mücadele eden Amerikalı Müslüman feministler, bir ay içinde ikinci kez, tutuklanma tehlikesini göze alarak, camide erkeklerle namaz kılma girişiminde bulundu. Son olarak Mart 2005’te New York’ta bir katedralin toplantı odasında Müslüman bir kadın profesörün erkek cemaate namaz kıldırması büyük yankı yaratmıştı.

‘Giden caminizi inşa edin’

ABD başkentindeki Washington İslami Merkezi’nde, şubatta 20 kadının bu yöndeki girişiminin ardından, önceki gün de başı örtülü altı kadın, caminin içine kadınlara ayrılan yan kapıdan değil, anakapıdan girip, 20 erkeğin bulunduğu yere doğru ilerledi. Bunun üzerine imam mikrofondan “Bazı kişiler namazı bozmaya geldi, o yüzden polis meseleyle ilgilenene dek bekleyeceğiz” açıklaması yaptı.

Bir kaç dakika içinde üç polis memuru gelip, kadınlara, “Ya gidersiniz ya da tutuklanırsınız” dedi. Camiden çıkan kadınlar, polis gözetimi altında dış metal kapılara bakan kaldırımda namaz kıldı. İmam “Yasalara saygısızlar” eleştirisini getirirken, camiden çıkan adamlardan biri “İğrenç, Müslümansalar, İslam’ın kurallarına uysunlar” diye söylendi, bir diğeri kadınlara “Kendi caminizi inşa edin” diye laf attı. Üçüncüsü, kadınlarla ayaküstü sohbetten sonra fikrini değiştirmiş gözüktü.

Cinsiyet ayrımcılığı

İslam’a 18 yıl önce geçmiş Fatima Thompson ise grubun lideri olarak “Tahta bariyerler yıkılmalı ve kadınların erkeklerin arka safında namaza katılmalarına izin verilmeli. Talebimiz bu” dedi. Thompson, “Kadınların camilerde göz önünden kaldırılmasına karşıyız. Bu cinsiyet ayrımcılığı hayatın başka alanlarına da kök salıyor. Sağlıklı değil… Ancak çok kısıtlayıcı, ultra ordokos toplumlarda olabilir, bu ülkedeki toplumu yansıtmıyor” diye ekledi.

25 yıl önce İslam’a geçmiş Jannah Hannah, “Mücadeleyi sürdüreceğiz. Görmeye bizim ömrümüz yetmeyebilir, ama bunu kızlarımız için yapıyoruz” diye konuştu. Adını vermeyen bir kadın ise, hıçkırarak, “Benim geldiğim Endonezya’da böyle dua etmeyiz. Şoke oldum. Aaşağılandım” diye yakındı. Müslüman feministlerin başını çeken gazeteci-akademisyen Asra Nomani, “ABD’de artık siyahlara ‘Git, ayrı bir köşede otur’ diyemiyorlar, ama kadınlara hala diyebiliyorlar” eleştirisini getirdi.

AFP-RADİKAL