Fener Bayramı gecesini patlamalarla geçiriyorlar

Çinlilerin geleneksel bayramlarından Fener Bayramı gecesi Çin, havai fişek ve çatapat sesleriyle inliyor.

Sadece şehrin tehlike oluşturmayacak bölglerinde havai fişek ve çatapat kullanılmasına izin verilirken, hemen her aile, geceyi havai fişek yada çatapat patlatarak geçiriyor.

Fener Bayramı gecesi her cadde ve sokak başında adeta savaşı andıran ve şehrin tamamında sürekli duyulan havai fişekler ve çatapatların sesleri halka büyük bir neşe kaynağı oluyor.

Halk kutlamaların son gecesi olan bu geceden sonra bir dahaki bayrama kadar patlatılmasına izin verilmeyecek havai fişeklerin gök yüzünü aydınlatmasını büyük bir neşe ile izliyor. Ancak bunlar patlatılırken ufak tefek kazalar da olmuyor değil. Patlama seslerinin şiddetine bir de arabaların alarm sesleri eklenince ortaya farklı bir manzara çıkıyor.

Çin takvimine göre, ilk ayın 15. günü kutlanan Fener Bayramı dolayısıyla evler, caddeler ve meydanlar kırmızı kağıtla kaplanmış fenerlerle süslendi. Bu gece aynı zamanda ayın gökte en parlak olduğu gece.

Kutlamaların bin 900 yılı aşkın geçmişi olduğu söyleniyor. M.S 58-75 yılları arasında tahtta bulunan Han Hanedanı İmparatoru Mingdi, Buda’ya şükran ve saygı sunmak için Tarım (Ay) takviminin her yılının ilk ayının 15. günü, saray ve manastırların fenerlerle süslenmesini emretmiş. Buna zamanla fenerle yapılan gösteriler, panayırlar ve gece eğlenceleri de eklenmiş. Şimdilerde Çinliler bu geleneği harfiyyen yerine getiriyor.

Çin takvimine göre her yıl 29 Ocak’ta Bahar Bayramı kutlanıyor. Çin ay yılı takvimine göre 2006 yılı sadakat, vefa ve bağlılığı temsil eden ‘köpek yılı’ olarak da adlandırılıyor. Çin’de yeni yılın gelmesi ilkbaharın başladığı anlamına geldiğinden yeni yıl aynı zamanda Bahar Bayramı (Chunjie) olarak da biliniyor.