Fener Rum Patrikhanesi protesto edildi

ISTANBUL - Milli Güç Platformu'nun içerisinde yer alan bazi sivil toplum kuruluslari, 10 Kasim Atatürk'ün ölüm yildönümünde Fener Rum Patrikhanesi'nde yapilmasi planlanan toplantiyla ilgili eylem yapti.

Milli Güç Platformu’nu olusturan Hukukçular Birligi, Isçi Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Kuvay-i Milliye Dernegi, Muharip Gaziler Dernegi ve Istanbul Sehit Aileleri Dernegi temsilcilerinin de aralarinda bulundugu bir grup sabah saatlerinde Balat’taki Fener Rum Patrikhanesi önünde toplandi. Güney Kibris Rum Kesimi’nde agir hasta olan baspiskoposun seçimiyle ilgili patrikhanede bir toplanti yapilacagini belirten ve bunun özellikle 10 Kasim’a denk getirildigini iddia eden grup, bir süre patrikhane karsisindaki yol üzerinde bekledi. Bekleyisin ardindan Hukukçular Birligi Baskani avukat Kemal Kerinçsiz’in öncülügünde patrikhanenin bulundugu sokaga girmek istedi.

Sokaga giris esnasinda grup üyeleri çevik kuvvet engeliyle karsilasirken, yasanan kisa süreli tartismanin ardindan içeri girise izin verildi. Ellerinde “Istanbul Vatikan olmayacak, 10 Kasim’da toplanti talimati kimden, Barthalomeos Atesle oynama” yazili dövizler ve bayraklar tasiyan grup, daha sonra Atatürk’ün ölüm saati olan 09.05’i beklemeye basladi. Patrikhane ve hükümet aleyhine sloganlar atan grup sirenlerin çalmasiyla birlikte saygi durusunda bulundu. Patrikhane bahçesindeki Türk bayragi da bu sirada bir görevli tarafindan yariya indirildi. Güvenlik önlemi alan polis ve vatandaslarda sirenle birlikte saygi durusunda bulunurken, daha sonra hep birlikte Istiklal Marsi okundu.

Istiklal Marsi’Okunan marsin ardindan Hukukçular Birligi Baskani Kemal Kerinçsiz tarafindan bir basin açiklamasi yapildi. “Papaza direnemeyen yetkilileri kiniyoruz” diyerek sözlerine baslayan Kerinçsiz, bugün Saint Sinod Meclisi toplantisinin girisimleri sayesinde yapilamayacagini belirtti. Iktidarin Türk milleti aleyhine çalistigini ve Türk yetkililerin Patrikhane konusunda ABD’ye umut verdigini savunan Kerinçsiz, “Böyle anlamli bir günde yapilmak istenen toplanti engellenmistir. Hükümet daha önce de iptal ettirdigimiz Ermeni Soykirimi toplantisini çesitli hilelerle yaptirdi. Atatürk’ü andigimiz böyle anlamli bir günde yapilmak istenen saygisizliga sessiz kalinmasini anlamiyoruz. Sessiz kalanlari kiniyoruz” seklinde konustu.

Patrikhane’nin Lozan Antlasmasi’ni hiçe saydigini da iddia eden Kerinçsiz, bu sebeple Patrikhanenin Yunanistan’a tasinmasi için imza kampanyasi baslattiklarini duyurdu.

Açiklamanin ardindan grup sloganlar ve Patrikhane aleyhinde sloganlarla olaysiz bir sekilde dagildi.

Bu arada, Fener Rum Patrikhanesi’ne bugün gelmesi beklenen Rum metropolitlerin agir hasta olan Kibris Rum Baspiskoposu ile ilgili sorunun çözümü için aralarinda anlastiklarini patrige bildirecekleri ögrenildi.