Fener ve Beşiktaş Şampiyonlar Ligi’nden servet alacak

Eğer temsilcilerimiz Devler Ligi’ne kalmayı başarırsa kasalarına servet ekleyecekler.

Fenerbahçe, Anderlecht, Beşiktaş da FC Zürih karşısında 3. eleme turu ilk maçlarında aldıkları sonuçlarla en az 600-700 milyon Euro’nun paylaşıldığı Şampiyonlar Ligi’ne kalma yolunda büyük bir adım attı. Eğer temsilcilerimiz 30 Ağustos’taki rövanşlar sonrasında Devler Ligi’ne kalmayı başarırsa kasalarına en kötü ihtimalle 14-15 milyon Euro gelir koymayı başaracak. Şampiyonlukla bu rakam neredeyse bir takımın futbolcularının toplam değeri 45 milyon Euro’ya kadar uzanabilecek..

KATILIM PAYI 3 MİLYON EURO

Geçen sezon Galatasaray 4 puanla gruptan çıkamamasına rağmen 6 milyon 300 bin Euro’su Şampiyonlar Ligi grup maçlarından, 7 milyon 658 bin Euro da pazar payından olmak üzere toplam 13 milyon 958 bin Euro gelir elde etmişti. Fenerbahçe ile Beşiktaş 3. eleme turunu geçmeleri halinde en azından 3 milyon Euro’yu grup maçlarına kaldıkları için kasalarına koymayı garantileyecek. Şampiyonlar Ligi’nde ilk tur grubunda sahaya çıkılacak her maç için 400 bin Euro verilecek ve böylece 6 maçta 2.4 milyon Euro’yu daha kasaya koyma hakkı elde edilecek.

GALİBİYETE 600 BİN EURO

5.4 milyon Euro’yu garantilemiş olacak temsilcimiz, alacağı her galibiyetle 600 bin Euro, beraberlikle de 300 bin Euro almaya hak kazanacak. Gruptan çıkılması halinde 2.2 milyon Euro, çeyrek finale kalınması halinde 2.5 milyon Euro, yarı finale kalınması halinde 3 milyon Euro, finalde kaybedilmei halinde 4 milyon Euro, şampiyonluk halinde ise 7 milyon Euro daha kazanacak.

Kısa bir hesapla grupta tüm maçlarını kazanıp şampiyon olacak bir kulüp, pazar payı hariç 23.7 milyon Euro alacak. Bu rakam pazar payı da eklendiğinde ise 45 milyon Euro’ya ulaşabilecek.