Fenerbahçe ezeli rakibini işte böyle yendi!

Fenerbahçe, ezeli rakibi Galatasaray'ı Şükrü Saracoğlu'nda böyle yendi.

Fenerbahçe'nin 2-0'lık zaferiyle sonuçlanan derbi, çarpıcı bir gerçeği de ortaya çıkardı. Sarı-Lacivertliler, öyle bir savunma yaptı ki, Galatasaray, 78 dakika boyunca duran toplar haricinde Fenerbahçe ceza sahasına giremedi.

Günlerce konuşulan, kimin kazanacağı konusunda tartışmalar yaşanan derbi, Fenerbahçe’nin zaferiyle sonuçlandı ve Sarı-Lacivertliler, bu galibiyetle ezeli rakiplerine 11. haftalar itibariyle lig tarihindeki en büyük puan farkını (9) attı. İşin bir de arka planı vardı ki, bu, belki de galibiyetten daha önemliydi. Fenerbahçe futbol takımı analiz ekibinin tuttuğu bilgiler, çarpıcı bir gerçeği ortaya çıkardı. O gerçek de, duran toplar hariç, Sarı-Kırmızılı ekibin, 78 dakika boyunca Fenerbahçe ceza sahasına girip, top kullanamadığı ve tehlike yaratamadığıydı. Galatasaray sadece kazandığı fauller sonrası kullandığı serbest vuruşlarla ceza alanına girebildi ancak pozisyon üretemedi. Drogba, Burak gibi çok etkili golcülere ve kaliteli bir kadroya sahip Galatasaray gibi bir takımın, 78 dakika boyunca bu derece etkisiz bırakılması, teknik direktör Ersun Yanal’ı gelecek adına daha da umutlandırdı.

Fenerbahçe Teknik Direktörü’nün, bu tablo nedeniyle futbolcularını ayrıca kutladığı öğrenildi. Bu arada Galatasaray’ın geçtiğimiz sezon deplasmanda Eskişehirspor karşısında da 18 içinde bu kadar az topla buluştuğu ortaya çıktı. O dönemde Kırmızı-Siyahlı takımın başında yine Ersun Yanal görevdeydi.