Fenerbahçe’den Adnan Polat’a sert cevap…

Fenerbahçe - Galatasaray maçı 4 - 0 Fenerbahçe'nin galibiyetiyle sona erdi; ama tartışmalar bitmiyor.

Sarı – lacivertli kulübün resmi internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada Adnan Polat sert bir dille eleştirilerek, şu görüşlere yer verildi;

“Galatasaray Başkan Yardımcısı Sayın Adnan Polat’ın bu gün yapmış olduğu açıklamaları esefle karşılıyor ve kınıyoruz.

Tarihi bir maçta herkes tarafından hezimet kabul edilen bir skorla sahadan ayrılan Galatasaray Kulübünün başkan yardımcısı, futbolcularımızın alın teri ile elde ettiği galibiyet karşısında kendi taraftarına sorumlu bir yönetici olarak nerede yanlış yaptığının hesabını vermeli, özür dilemeli, galibiyeti hak eden kulübümüzün bu başarısına saygı göstermelidir.

Galatasaray Kulübü Başkan Yardımcısının, kendi yetki, görev ve haddini aşan bir şekilde Kulüp Tüzel Kişiliği, Başkan ve Yönetimine yönelik sarf ettiği yakışıksız sözlerden ve haksız isnatlarından dolayı doğmuş ve doğacak her türlü hukuki talep ve dava hakkı şahsı aleyhine kullanılacaktır. Rakip takım yöneticisi, seneye yenecek bir yemek daveti ile tesis etmeyi düşündüğü dostluk ortamında, bu gün gelinen noktada, verdiği bu beyanatın, Türkiye’nin değişik bölgelerinde yüzlerce Fenerbahçe taraftarının uğradığı menfur saldırıların ardından, ne denli olumsuz bir etki yaratacağının farkında değil midir yoksa böyle bir sonucu mu hedeflemektedir?

Fenerbahçe Spor Kulübü, Başkanı ve Yönetimi, Türkiye’de “futbol anarşisinin kökünün” statlardan kazınması için samimiyetle ve var gücü ile mücadele etmektedir. Maç içinde onlarca saniye gibi kısa bir süre açılabilen ve stat yönetimimiz ve özel güvenlik güçlerimiz tarafından derhal müdahale edilerek indirilen pankart sebebi ile son derece üzüntülü olduğumuzu ifade etmek isteriz. Üzüntülüyüz, zira açılan bu pankart son yıllarda yoğun şekilde çaba sarf ettiğimiz ve başarıya ulaştığını düşündüğümüz için gurur duyduğumuz bir mücadelede hala bazı kırıntıların yaşadığını bizlere göstermiştir.

Bunun dışında son derece gerilimli geçmesi beklenen müsabakada taraftarlarımız arzu edilmeyen başkaca bir hadiseye mahal vermemiştir. 52 bin kişinin izlediği müsabakada Sayın Polat’ın ifade ettiği şekilde ve yoğunlukta bir küfür olmamış ve seyircimiz tarafından sahaya her hangi bir müdahalede bulunulmamış, her hangi bir yabancı madde sahaya atılmamış ve bu sebeple oyun hiç bir şekilde durmamıştır. Bu sebeplerle de sağduyulu taraftarlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz.

Stat ses sistemi de hiçbir şekilde Sayın Polat’ın ifade ettiği gibi kullanılmamıştır. Maçın ses kaydı resmi yayın kuruluşunda mevcuttur. Sayın Polat’ın açıklamalarının gerçekleri yansıtmadığı söz konusu kayıtların tetkiki ile kolayca anlaşılabilecek bir durumdur. Oysaki çok değil birkaç hafta önce Ali Samiyen Stadyumunda oynan Fortis Türkiye Kupası maçında 90 dakika (maçta dahi bulunmayan) Başkanımız Aziz Yıldırım’a, kulübümüz yöneticilerine, futbolcularımıza, kulübümüze küfür edilmiş, sahaya 90 dakika yabancı madde atılmış ve oyun bu yüzden dakikalarca durmuştur. Sayın Polat, bu gün göstermiş olduğu hassasiyeti ve sağduyuyu o gün neden göstermemiştir. O gün susan bir yöneticinin bu gün konuşması samimi kabul edilebilinir mi? Sayın Polat bu ikileminin sebeplerini kamu oyuna izah etmelidir.

Açılan ve bizimde tasvip etmediğimiz ve kınadığımız pankartın cezai sorumluluğu, Futbol Disiplin Talimatında düzenlenmiştir. Bu ceza hiçbir şekilde saha kapatma ve seyircisiz oynama değildir. Keza aynı talimata göre, “ihtar” cezası “tekerrüre” esas olmadığı halde, Sayın Polat’ın, futbol kamuoyunu ve camiasını bu konuda haksız bir beklentiye sokması ve bu konuda gerilim yaşatması başlı başına tahrik ve görevli kurulları etkileme gayreti değil de nedir?

Sayın Polat’ın, profesyonel futbolcumuz Tuncay Şanlı ile ilgili ifadeleri ve buna bağlı beklentileri son derece düşündürücüdür. Hiçbir hakaret, taciz, küfür ihtiva etmeyen ve bu şekli ile milyonlar tarafından duyulmuş bir hareketinden dolayı ligde yarıştığı rakibinin önemli bir futbolcusunun ceza almasını sağlamak ve bu şekilde yöneticisi olduğu takım lehine avantaj yaratmak için gerçekleri çarpıtan Sayın Polat’ın samimiyetinden söz edilebilir mi?

Asıl ve daha önemli nokta ise Sayın Yöneticinin Trabzonspor Kulübü ile ilgili ifadeleridir. Sayın Polat’ın ifade ettiği şekilde ne Trabzonspor Kulübüne ne de bir başka camiaya karşı maçtan sonra her hangi bir ifade kulübümüz yöneticisi, futbolcuları, mensupları yada her hangi bir kimse tarafından kullanılmamıştır. Lig TV yorumcusu Sayın Ömer Güvenç müsabakanın bitiminden, takımların stattan ayrıldığı ana kadar soyunma odasında yöneticilerimiz ile birlikte olmuş ve yaşananları bizzat gözlemlemiştir. Kaldı ki, maçın bitiminde Sayın Adnan Polat soyunma odalarına giden koridorlarda bile bulunmamıştır.

Hal böyle iken Sayın Polat, olmamış ve söylenmemiş sözleri belli bir amaçla açıklamasında dile getirmiştir. Bu şekildeki açıklaması ile Sayın Polat, Trabzonspor ve Fenerbahçe gibi iki büyük camia arasında çok önemli bir maç arifesinde nifak tohumu ekmeyi bile kendi şahsiyetine yakıştırmıştır. Sayın Polat’ın, nifak tohumu ekme çabası geçmişte başka takımlarımız arasında yaşanmış bazı üzücü hadiseleri bizlere hatırlatmıştır. Umarız ve dileriz ki Sayın Polat’ın bu provakasyonu geçmişte yaşanmış üzücü hadiselere benzer olaylara sebebiyet vermesin. Aksi takdirde yaşanacak en küçük olayda Sayın Polat’ı suça azmettirici olarak kanun önüne çıkaracağımızdan kimsenin şüphesi olmamalıdır.

Bu vesile ile bir kez daha tespit edilmelidir ki bu güne kadar Trabzonspor Kulübünün başta yayın haklarından aldığı payın korunması konusu olmak üzere en yakın dostu ve destekçisi Fenerbahçe Spor Kulübü olmuştur. Bunun canlı şahitleri Sayın Mehmet Ali Yılmaz, Sayın Özkan Sümer ve Sayın Atay Aktuğ’dur. O vakit Sayın Polat’ın yöneticisi olduğu Galatasaray Kulübü, Trabzonspor Kulübünün maddi haklarının küçültülmesi için mücadele verirken kulübümüz bu anlayışın karşısında durmuştur. Ne acıdır ki; o gün Galatasaray Kulübü tarafından haklarının küçültülmesi için mücadele edilen Trabzonspor Kulübünden bu gün Galatasaray medet umar vaziyete gelmiştir. Trabzonspor Kulübü, lekesiz tarihi ile kendisine yakışan fair play ruhuna uygun mücadelesini, sadece kendisi için yapacaktır. Buna inancımız ve saygımız tamdır. Sahada kaybeden Kulübün yöneticisi ne yazık ki, saha dışı manevralarla, yanlış, saptırılmış ve yönlendirici ifadelerle, son bir çaba ile, kamuoyunu ve özellikle Trabzonspor camiasını Fenerbahçe’ye karşı kışkırtarak sonuç alabileceğini sanmaktadır.

Son olarak, kulübümüz ve yöneticilerimiz, maç günü, Sayın Galatasaray Kulübü Başkanı ve yöneticilerini son derece misafirperver bir şekilde karşılamış, kendilerine UEFA kriterlerine uygun konfor ve ikam sunulmuştur. Ne müsabaka öncesinde, ne müsabaka sırasında ne de müsabaka sonrasında hiçbir olumsuzluk yaşamamışlar ve stattan ayrılışları ve yolda da hiçbir olumsuz davranışla karşılaşmamışlardır.

Keza Galatasaray taraftarlarına ayrılan bölüm, UEFA Şampiyonlar Ligi müsabakalarında rakip takım taraftarlarının da oturduğu, UEFA, TFF ve İstanbul İl Güvenlik Kurulu Kriterlerini tam olarak sağlayan bir bölümdür. Söz konusu bölümde her türlü konfor ve büfe hizmeti mevcuttur. Ancak söz konu bölüm maç sonrasında Galatasaray taraftarları tarafından tamamen tahrip edilmiş ve milyarlarca liralık zarar verilmiştir. Bu bölümde yer alan koltuklar Galatasaray taraftarlarınca yerlerinden sökülerek sahaya ve stada bitişik alanlara atılmıştır. Sayın Polat’ın bu gerçekleri görmezden gelerek yapmış olduğu açıklamalarını ve stadımızın kapatılmasına veya maçımızın seyircisiz oynatılmasına yönelik çabasını acizliğinin bir sonucu ve hezeyan olarak kabul ediyoruz. Sahamızın kapatılması için olmadık gerekçelere sığınan ve bundan medet umanların nasıl bir çaresizlik içinde bulunduklarını da kamuoyunun takdirine sunuyoruz.

Maçtan sonra görsel bir şölen olarak ve tamamen doğaçlama olarak gelişen, tarihi bir galibiyetin ardından rakibini rencide etmeden sevinen taraftarımızın Süha Baba’dan, Karıncaezmezden bu yana geleneksel hale gelmiş ve bu şekli ile milli maçlardan sonra dahi yapılan bir tezahüratı yapmaları ile Ali Sami Yen Stadı’nda Galatasaray taraftarlarının koro halinde ve ismen Sayın Başkan ve yöneticilerimize, sporcularımıza sarf ettikleri galiz küfürlü tezahüratları mukayese edildiğinde, Sayın Yöneticinin bu tezahüratlardan kendi stadında ölçüsüzce yapılanına sessiz kalmasına karşın taraftarımızın ölçülü gösterisine karşı dile getirdiği ifadelerin ne kadar yanlı olduğu açıktır.

Bizde Türkiye Futbol Federasyonu’ndan, Sayın Adnan Polat’ın açıklamaları, Galatasaray taraftarının, rakip sahada rakip kulübe ve başkanına ismen maç boyunca sövmesini, oturdukları bölgeyi tahrip etmesini, yaralama kastı ile stadı terk eden Fenerbahçe taraftarına koltuk fırlatmak sureti ile yarattığı saha olayları ve Galatasaray Kulübünün profesyonel oyuncusu Hasan Şaş’ın resimleri ile sabit eylemlerinden dolayı cezalandırılmaları konusunda harekete geçmesini beklediğimizi tüm kamu oyununun bilgisine sunuyoruz.”