Fenerbahçe’den sert açıklama!

Medyada yer alan haberlere en fazla tepki veren kulüp olarek dikkat çeken Fenerbahçe'den manifesto niteliğinde bir açıklama yapıldı.

Son dönemdeki başarısızlıkların ardından sayılarında artış görülen olumsuz haberlere topluca yanıt niteliği de taşıyan açıklamada, Türk spor medyasına yönelik geniş çaplı eleştiler yer aldı. İşte Fenerbahçe Kulübü’nün açıklaması:

Masa başı haberler son bulmalı! Başka Fenerbahçe yok!
Son dönemde, profesyonel futbol takımımızın puan kaybettiği maçların ardından ulusal çapta yayın yapan gazetelerimizin sayfalarında yazdıkları; ‘Haber’ demeye dilimizin varmadığı senaryoları, dehşetle okuyoruz.

Takımımızın aldığı olumsuz sonuçların ardından yapılan yalan yanlış haberler; kulübümüze, takımımıza ve başta Fenerbahçe camiası olmak üzere tüm spor kamuoyuna zarar vermektedir. Bu haberleri yapan gazeteciler, duydukları olumlu olumsuz her şeyi; kulübümüze ve konunun muhataplarına sorma ve doğrulatma gereği duymadan, sayfalarına taşımaktan çekinmemektedirler. Evet, olumsuz haberler; kazanılan maçlarla birlikte sayfalardan kayboluyor fakat verdiği zararlar tüm Türk sporunda kalıcı oluyor. Günü kurtarmanın, sayfa doldurmanın amacında olup, böyle haberlere imza atanların, yayınlanmasına izin verenlerin; Fenerbahçe Spor Kulübü’ne zarar vermeye çalışırken şunu hatırlamaları gerek: “Başka Fenerbahçe yok”.

Genel yayın yönetmenlerinden spor müdürlerine; spor müdürlerinden muhabirlere kadar tüm spor basını, artık şunu görmelidir; ‘Sırf sayfaları doldurmak adına yazılan yalan yanlış senaryolar, Türk sporuna ve ekonomisine ciddi zararlar vermektedir. Milyonlarca sporseveri yakından ilgilendiren ve bugün büyüklüğü ile sadece sosyal değil ekonomik anlamda da son derece önemli bir sektör haline gelen sporun ve özellikle kulüplerin lokomotif branşı olan futbolun, son yıllarda ülkemizde ulaştığı nokta ve değer herkesçe malumdur. Ama görünen o ki; Türk sporu, gerek başarıları gerekse marka değeri olarak ilerlerken hep daha iyi olmak adına çaba sarf ederken, spor basını; çağın gerisinde kalmakta ve Türk sporunu sekteye uğratmaktadır. Her geçen gün kendini yenileyip, taraftarların ve sektörün ufkunu açacak, gerektiğinde Türk sporuna yön verecek haberler, araştırmalar ve dosyalara imza atmak yerine; yalanlar dünyasının ve masa başı haberciliğin girdabı içerisinde sürüklenir hale gelmiş bir spor basınıyla karşı karşıyayız.

Biz, Fenerbahçe Spor Kulübü olarak; çoğu köklü birer kurum olan, her gün milyonlarca insanın okuduğu gazetelerin haberlerini yalanlarken utanıyoruz. Ama gazetelerimiz, ısrarla ve inatla ‘Hayal ürünü senaryolardan’ vazgeçmiyorlar. Bu yanlışa artık dur denmelidir. Basının görevi; topluma ışık tutmak, yön göstermek; tabi ki haksızlıkların üzerine giderek Türk sporuna katkı sağlayacak, yapıcı eleştirilerde bulunmaktır.

Türk spor basını, bu görevlerinden uzaklaşmış ve yalanlardan medet umar hale gelmiştir. Çoğu zaman, akıl ve mantık dışı haberleri ‘manşet’ dahi yapmaktan çekinmeyen spor basınımız, yanlış yoldadır; her geçen gün güvenirliğini kaybetmektedir.

Fenerbahçe Spor Kulübü, eleştirilere her zaman açık olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Ancak zarar vermeye yönelik haber yapan, objektiflikten uzak taraftarlık duyguları ile yazılar yazan ya da kişisel husumetlerini ön planda tutarak sadece sayfalarını doldurmak adına; masa başında haber yapanların ve tabi ki bunların yayınlanmasına izin verenlerin; her zaman olduğu gibi yine karşısında olacaktır. Ancak tabi ki herşeye rağmen Türk spor basını içinde, görevini layığıyla yerine getiren kişiler ve kurumlar da mevcuttur. Fenerbahçe Spor Kulübü, sayıları -maalesef- az da olsa, bu kişi ve kurumların yanında olacak ve bundan böyle onları her geçen gün daha çok destekleyecektir.

Fenerbahçe Spor Kulübü