FenerbahçE’nin 106 milyon dolar borcu var

Fenerbaçe Kulübü, bugün Hürriyet Gazetesi'nde Altan Tanrıkulu'nun kaleme aldığı, Kulübün 150 milyon dolar borcu olduğu yönündeki haberin gerçekleri yansıtmadığını bildirdi.

Kulübün 150 milyon dolar borcunun olmadığı kaydedilen açıklamada, şöyle denildi: “24 Haziran 2006’daki Genel Kurul nedeniyle henüz basılan Faaliyet Raporları, Mali Tablolar ve Denetleme Kurulu Raporu’nda açıkça görüleceği üzere 20.05.2006 tarihi itibarı ile Fenerbahçe Spor Kulübü’nün borcu; 60 milyon doları kısa ve uzun vadeli banka borcu, 46 milyon doları Kulüplere, sporculara, yatırım tedarikçilerine olmak üzere toplam 106 milyon dolar borcu bulunmaktadır. Bu borcun vadeleri 2006 – 2009 yılları arasında ödemek üzere yayılmıştır. Aynı dönemdeki gelirler toplamı ise 119 milyon dolardır. Ve borcu rahatlıkla karşılayabilecek miktardadır. Yazıda belirtildiği üzere Fenerbahçe’nin hesapları, borç ve alacak miktarları gizli değildir. Tam tersine her yıl yapılan Genel Kurullar için detaylı Faaliyet Raporu ve Detaylı Mali Tablolar kitabı ve her üç ayda bir Yüksek Divan Kurulu için tüm mali tablolar düzenlenmekte ve açıklanmaktadır. Ayrıca Denetleme Kurulu da raporunu yayınlamaktadır.

Bilançonun pasifinde yer alan bu borç tablosu karşılığında aktifimizde sabit tesisler ve iştiraklerimiz yer almaktadır. Borç tutarının on yıl önceki bilançoya göre sayısal olarak artmasına karşın, toplam pasifleri toplam aktiflerinin % 86’sı oranını muhafaza etmektedir. Bu, büyümeye karşılık bilanço rasyolarının aynı kalması bilanço tekniğine göre olumlu bir gelişmedir.”

Fenerbahçe Kulübü’nün çeşitli branşlardaki sporculara yılda 12 milyon dolar kaynak ayırdığı (tesisleşme yatırım giderleri hariç) kaydedilen açıklamada,”Ayrıca yılda yaklaşık, 5 milyon dolar da tesisleşme giderleri için harcanmaktadır. Hiçbir geliri olmayan, seyircisi bulunmayan bu spor dallarını Fenerbahçe Spor Kulübü, sosyal sorumluluğunun bir gereği olarak büyük maddi fedakarlık yaparak yaşatmaktadır. Daha geçen hafta, Avrupa Atletizm Şampiyonası’nı bütün maddi giderlerini karşılayarak organize etmek, bu sosyal sorumluluğunun bir gereğidir.” denildi.

Fenerbahçe Kulübü’nün, Şükrü Saraçoğlu Stadı’na yaptığı yatırımlarla stat gelirlerini 2,5 milyon dolardan 38 milyon dolara çıkartığı belirtilen açıklama, şöyle tamamlandı: “Yani yapılan her harcama, yatırım ve kaynak yaratma, gelir yaratma amaçlıdır ve bu kulübümüzün gelir tablolarına yansımaktadır.

Sayın Tanrıkulu, kadroya iki “Appiah” daha istemektedir. Doğru söylemektedir. Appiah’ı aldığımız zaman 8 milyon dolarlık bonservis bedeli nedeniyle basında eleştiriye uğradığımızı henüz unutmadık. Sayın yazarın isimlerini sıraladığı futbolcuların hepsinin bonservis bedeli Appiah’dan daha düşüktür. Ayrıca futbolcuların teknik direktörün istekleri doğrultusunda transfer edilmesi gerektiği ilkesine inandığımızdan, bütün futbolcularla ve kulüplerle yapılan görüşmeler, teknik direktörün kesinleşmesine kadar dondurulmuştur. Fakat hepsinin dosyaları, görüşmeleri çeşitli alternatifler de göz önüne alınarak tamamlanmıştır. Transferler, bir düğmeye basmaya kalmıştır.

Fenerbahçe Spor Kulübü’ndeki bütün transferler rastgele değil, Kulübün mali imkanları, bütçesi, kaynakları göz önüne alınarak yapılmaktadır. O nedenle Fenerbahçe’nin ekonomik açıdan zor duruma düşmesi söz konusu değildir.”