‘Fenerbahçe’yi yensek herhalde bizi öldürürlerdi’

Galatasaray Kulübü Başkan Yardımcısı ve Basın Sözcüsü Adnan Polat, cumartesi günkü Fenerbahçe ile oynanan derbiyi kazanmaları halinde, "Galip gelsek herhalde bizi öldürürlerdi" dedi.

Sözlerine Fenerbahçe’nin Türk futbolundaki yeri, katkısı ve büyüklüğünün inkar edilemez olduğunu belirterek başlayan Adnan Polat, “Ancak böylesine büyük bir kulübün başındaki yönetimin uygulamaları Türk futboluna yakışmıyor. Taraftarlarımızın stada gelişleri ve gidişleri yine kendilerine ayrılan yerler uygun değildi. Alınan karar gereği taraftarlar maça tek başına gittiler, ancak Kadıköy’de belirli noktalarda dövüldülür. Biz gelecek yıl taraftarlarımızı Kadıköy’deki maça toplu bir şekilde götürmek istiyoruz. Bu konuda Federasyon’la gerekli çalışmaları yapacağız. Yine bizim taraftarlarımıza daha çağdaş insanlığa uygun bir yer isteyeceğiz.” diye konuştu.

Galatasaray yönetimi olarak üç haftadır gerginliği ortadan kaldırmak için ellerinden gelen çabayı sergilediklerini vurgulayan tecrübeli yönetici, “Biz şeref salonuna girdiğimiz de durum tam bir facia gibiydi. Sanki Vietnam Savaşı’na gidiyormuşuz gibi gittik. Yönetimimize yapılan saygısızlığı kabullenemiyoruz. Birkaç kişi en azından gelip hoş geldiniz diyebilirdi. Biz onları her zaman bizim stadımıza geldiklerinde en iyi şekilde ağırlıyoruz” şeklinde konuştu.

-“AÇILAN PANKARTTAN YÖNETİMİN HABERİ VARDIR”-

Maç esnasında Şükrü Saracoğlu Stadı’nda organize bir şekilde küfürler edildiğini öne süren Polat, “Aziz Yıldırım derbiden birkaç gün önce ‘Ben bundan sonra küfüre karışmam’ açıklamalarıyla sanki küfüre davetiye çıkarmış ve küfür edebilirsiniz mesajı vermişti. Yine maçta bizim futbolcuların ayağına top geldiğinde ıslıklama oluyordu. Buna ilaveten ayrıca stat hopörlerinden elektoronik ıslık verildi. Kazanmak için her yol mübah mantığı çinde hareket edildi. Unutulmasınki rüzgar ekenler her zaman fırtına biçmişlerdir” açıklamasında bulundu.

Öte yandan karşılaşmanın 70. dakikalarına doğru statta açılan çirkin pankart için yönetici Adnan Polat, şöyle konuştu:

“Yönetimin haberi olmadan o pankart oraya kesinlikle giremez. Bana göre Türk futbol tarihinde böyle bir terbiyesizlik görülmemiştir. Bu olaydan Fenerbahçe yönetiminin kesinlikle haberi vardı. Organize bir olaydır. Türkiye’deki savcıları göreve davet ediyorum. Yine seyircilerimiz tahrik edilip bizim ceza almamız istendi. Statta yaşanan olaylardan sonra Fenerbahçe’nin kesinlikle ceza alacağını düşünüyorum. Bugün veya yarın Federasyon’a gerekli itirazları yapacağız”

Polat, açılan pankart ile ilgili olarak UEFA’ya bir şikayette bulunmayı düşünmediklerini belirterek, “Bizim muhabatımız Futbol Federasyonu’dur.” diye konuştu.

Fenerbahçeli Tuncay Şanlı’nı hindili tezahürati nedeniyle zaten ikaz aldığını belirten Polat, “Derbide Fenerbahçe bizden iyi oynadı ve sahadan galibiyetle ayrılmasını bildi. Zaten biz de maç bitiminde onları kutladık. Ancak Tuncay’ın yine aynı şekilde tezahüratlarda bulunması sanki kendilerini Türk futbolunun üstünde görüyorlar, hiçbir otoriteyi takmaları gerektiğini düşünmüyorlar” biçiminde konuştu.

-“GERETS’İN GİDECEĞİ ŞEKLİNDEKİ HABERLER DOĞRU DEĞİL”-

Fenerbahçe mağlubiyetinin ardından bazı basın yayın organlarında çıkan “Gerets gidiyor” şeklindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını dile getiren Polat, “Bu haberler kesinlikle doğru değil. Bu takım Gerets ve oyuncularla buraya geldi. Hocamızla devam ediyoruz. Daha henüz lig bitmedi önümüzde üç tane daha maç var. Ben iddia ediyorum sezon sonunda biz şampiyon olacağız. Şampiyon son maçın bitiminde belli olacak. Şeref tribününde Trabzonluların aşağılandığını gördüm. Ama onlara en güzel cevabı Trabzonlular, hafta sonu oynanacak maçta verecektir” diye konuştu.

Öte yandan yine medyada Hasan Şaş’ın ağzından yazılmış haberlerinde gerçeği yansıtmadığını dile getiren Polat, ” Takımın sahaya hangi 11 ile çıkacağını teknik direktörümüz belirler bizim bu konuda bir tasarrufuz olamaz. Hasan, Ferhat ve Uğur için kesinlikle birşey söylememiştir. Ben soyunma odasındaydım yaşananları görürdüm. Mağlubiyetten dolayı tüm futbolcular üzüntü içinde herkes suçlu aramaya kalkıyor. Kamuoyu yapılan haberlerle yanıltılıyor. ÜA

Hasan Şaş’ın koridorlarda yaşadığı saldırı iddiaları ilgili olarak da Adnan Polat, şöyle konuştu:”Amigo kılığındaki güvenlik güçleri koridorlarda Hasan’a saldırdı, Amigoları güvenlik görevlisi olarak koridora doldurursanız olacağı budur. Yayıncı kuruluş Türkiye’de tüm soyunma odası koridorlarına girerken neden Şükrü Saracoğlu Stadı koridorlarına giremez bunu da anlamış değilim.”

-“FENERLİLER İNSANLIK VE CENTİLMENLİK DERSİ ALIRLAR”-

Bir basın mensubunun geçenlerde Adnan Polat’ın yapmış olduğu “Ali Sami Yen’deki derbi öncesi Fenerbahçeli yöneticiler ve futbolculara yemek vereceğim” sözlerini hatırlatması üzerine Polat, “Bunca yaşanan olaylara rağmen hala ben sözlerimin arkasındayım. Ali Sami Yen’de oynanacak bir derbi öncesi onlara maçtan bir gün önce vereceğim yemek davetini yineliyorum. İnşallah gelirler insanlık ve centilmenlik dersi alırlar” diye cevap verdi.

-AZİZ YILDIRIM’DAN ÖZÜR BEKLİYORUZ”-

Derbi maçı ve sonrasında yaşanan olaylardan sonra Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz YIldırım’dan özür beklediklerini söyledi.

Fenerbahçe derbisinin geride kaldığını kaydeden Polat, artık ligde Ankaraspor ile oynayacakları maça konsantre olmaları gerektiğini sözlerine ekledi.