Fener’e akın var!

A&G araştırma şirketinin 32 ilde yaptığı geniş çaplı ankete göre, sarı-lacivertli taraftarlarda son altı yılda büyük artış gözleniyor.

A&G araştırma şirketinin 2006 yılı sonunda Türkiye genelinde yaptığı araştırma, Fenerbahçe taraftarının son altı yılda büyük bir artış gösterdiğini ortaya koydu.
Türkiye’nin yedi bölgesinde 32 il ve 112 ilçede 2 bin 385 kişiyle görüşülerek yapılan araştırmada, Galatasaray’ın 2000 yılından bu yana 1,4 oranında taraftar kaybettiği ortaya çıktı. Sarı-kırmızılı takım 26,7’den, 25,3’e düşerken yine ilk sıradaki yerini korudu.
Tesisleşmedeki büyük başarısına son yıllarda şampiyonluklar da eklemeye başlayan ve her sezon kadrosuna kattığı dünya yıldızlarıyla sürekli konuşulan Fenerbahçe önemli bir sıçrama yaparak, yüzde 20,9’dan 23,1 yükseldi.
Beşiktaş ve Trabzon taraftarlar kitlesini hızla kaybederken, Milli Takımı’nı tutanların sayısı önemli artış gösterdi.

Kadınlar ilgilenmiyor
Kadınların yüzde 42,9’u araştırmada futbolla ilgilenmediğini söylerken, Galatasaray’ın kadın taraftarlarının diğer kulüplere oranla hayli fazla olduğu ortaya çıktı. Fenerbahçe taraftarındaki erkek çoğunluğu dikkat çekerken, Beşiktaş’ta cinsiyet dağılımında eşitlik gözlendi.
Ankete katılanların yüzde 29,6’sı yabancı oyuncuların Türk Futbolu’na katkıda bulunduğu düşüncesinde. Aksi fikir beyan edenlerin sayısı ise yüzde 32,6. Araştırmada büyükşehirlerde yaşayanların yabancı futbolculara daha sıcak baktığını gösteriyor. Özellikle kırsal kesimde yabancılara karşı olumsuz bir görüş var.
Fenerbahçe taraftarının yarıya yakını yabancıların Türk futboluna ve futbolculara katkıda bulunduğu fikrini taşırken, Trabzonspor taraftarı tam tersi görüş belirtmekte. Araştırmada yaş yükseldikçe takım taraftarındaki azalma da dikkat çekici. Örneğin 44 yaş ve üzerindekilerin yüzde 43,8’i futbolla ilgilenmediğini söylerken, 18-28 yaş arasında Galatasaray taraftarının en çok olduğu gözleniyor.