Fenerli üç idareci UEFA ile pazarlık yapmış

Fenerbahçeli üç yöneticinin UEFA ile pazarlık yaptığı iddia ediliyor.

Futbol Federasyonu’nun eski başkanı Mehmet Ali Aydınlar, Fenerbahçe yönetimine sert çıktı. Görevi döneminde Sarı-Lacivertli kulübü suçladıkları yönündeki ithamları eleştiren Aydınlar, ‘UEFA’yla pazarlık belgesi’ iddiasına şu cevabı verdi: “Evet, gerçekten yeter artık.” Aydınlar, bahsi geçen pazarlığı Fenerbahçeli üç idareci ile bir avukatın yaptığını vurguladı.

Fenerbahçeli yöneticiler Deniz Tolga Aytöre ile Şekip Mosturoğlu, CAS’ın, UEFA’nın verdiği Avrupa kupalarından 2 yıl ihracı onamasının ardından Mehmet Ali Aydınlar başkanlığındaki Futbol Federasyonu tarafından suçlu ilan edildiklerini savunmuştu. Kanarya’ya göre; eski TFF Genel Sekreteri Ebru Köksal, 19 Ocak 2012’de UEFA’ya mektup göndermiş ve UEFA Genel Sekreteri Gianni İnfantino buna karşı yazıyla cevap vermişti. Zaman'da yer alan bu habere göre TFF’nin, 26 Ocak’ta şike ve teşvik primi faaliyetlerine katılma iddiaları kapsamında kulüplere uygulanacak yaptırımları görüşmek ve buna ait muhtemel değişikliklere karar vermek üzere toplanacağını ilettiği kaydedilmişti. Suçlamaların odağında yer alan TFF başkanlık koltuğunun eski sahibi Mehmet Ali Aydınlar, Sarı-Lacivertli cepheden gelen açıklamaları sert bir dille eleştirdi. “Evet, gerçekten yeter artık.” vurgusunu özellikle seçen ve basına ‘pazarlık belgesi’ adıyla servis edilen dokümandan yola çıkan Aydınlar, net konuştu: “Esas, pazarlığa oturanların adını ortaya çıkartın. Federasyon asla böyle bir yönteme başvurmamıştır.” Fenerbahçeliler görüşemediği için sadece UEFA’dan randevu aldıklarının altını çizen Aydınlar, “UEFA pazarlığı, üç Fenerbahçe Yönetim Kurulu üyesi ve bir avukatça yapılmıştır. Gerçekten vicdanlı ve doğru insanlar iseniz bunların isimlerini açıklayın ya da onlar ortaya çıkıp dürüstçe bu süreci anlatsınlar.”

ŞAHSIN KENDİSİNİ KURTARMA TAKTİĞİ!

Mehmet Ali Aydınlar, ‘gizemli belge’ tanımlamaları, ‘perdenin arkasındaki gizli güçler’ imaları ve türlü taktiklerle biçimlendirildiğini ileri sürdüğü iletişim stratejilerinin, 106 yıllık dev bir kurumu açıkça uçuruma düşürdüğünü belirtti. ‘Gerçekleri saptırma’ amacıyla başvurulan yolların her gün kulübe biraz daha darbe vurduğuna dikkati çeken Aydınlar, şöyle devam etti: “Büyük Fenerbahçe taraftarını yanıltma, etkileme ve onların gücünü kullanma çabasıyla oluşturmayı planladığınız kalkanın, geleceği de yok edecek demir bir perdeye dönüştüğünü biraz vicdan sahibi iseniz görün. Görün ki, şahsî bekanızı kurtarmaya dönük taktikleri bir an olsun bir kenara bırakıp, ülkenin en büyük kulübünün düştüğü bu durumdan nasıl çıkabileceğini ve uğrattığınız zararları nasıl tazmin edeceğinizi düşünün.” Adalet, vicdan ve doğrular adına susmanın ve sessiz kalma gayretinin, sadece Fenerbahçe üzerinde vesayet oluşturmaya çalışanlara fırsat sağladığını aktaran Aydınlar, gelinen nokta ve tamamlanan sportif yargılamayla ilgili yaşananları tüm çıplaklığıyla kamuoyuyla paylaşacağını sözlerine ekledi. SPOR SERVİSİ

Bakan: Biz hiçbir zaman görüş bildirmedik

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Fenerbahçe’yi 2 ve Beşiktaş’ı 1 yıl Avrupa’dan ihraç eden UEFA cezasını CAS’ın onamasını değerlendirdi. UEFA ve FIFA’nın futbolun özerkliği konusunda çok katı ve ısrarcı olduğunu vurgulayan Kılıç, “Beklentileri ise kronik sorunları çözüme kavuşturmak. Bizim de yaklaşımımız bundan öte değil.” dedi. 3 Temmuz 2011’de başlayan yargı sürecinde nihai aşamaya gelinmediğini hatırlatan Bakan, “Yerel ve uluslararası yargıyı, Türk makamlarını ve CAS kararlarını etkilemeye yönelik hiçbir zaman görüş bildirmedik.” ifadesini kullandı.

Nihat Özdemir, aday olmayı düşünmüyor

Fenerbahçe’nin eski ikinci başkanı Nihat Özdemir, Sarı-Lacivertli takımın Avrupa kupalarından men edilmesine yönelik, “Adil bir karar değil. Gidilecek hukuki bir yol varsa bu takip edilmeli.” cümlesini kullandı. Özdemir, olağanüstü kongrede başkanlığa adaylığının da söz konusu olmadığını söyledi. Öte yandan kulüp, yöneticilerden Şekip Mosturoğlu ve Tolga Deniz Aytöre’nin bilgilendirme toplantısında geçtiği iddia edilen, ‘siyasal baskı’ ve ‘kira davası bile kazandırmazlar’ şeklinde çıkan haberleri yalanladı.

Aydınlar’a cevap: Pazarlığı bizzat kendisi açıkladı

Fenerbahçe, eski TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar’a cevap verdi. CAS odaklı bilgilendirmenin, kişilerle ilişkilendirilemeyeceği, gizli gerçekleşmediği ve uluslararası yargı süreciyle ilgili kurumsal tasarrufa dair açıklamalardan oluştuğu vurgulandı. Aydınlar’ın, belgelerin basına servis edildiği iddiasının toplantıya katılan gazeteciler ve bağlı bulundukları basın kuruluşlarına ağır bir hakaret olduğu belirtildi. TFF ile UEFA’nın 11 Temmuz 2011’den itibaren pazarlık yaptığı hususunun bizzat Aydınlar tarafından 30 Ağustos resepsiyonundaki şahsî beyanatlarıyla bir kez daha doğrulandığı kaydedildi. Bu sürecin kulübü ve mensuplarının masumiyet karinesini ayaklar altına aldığının altı çizilirken şu ifadeler kullanıldı: “Bu durum, onların peşinen suçlu ilan edilmelerine sebebiyet verdi. Oluşan önyargı hukukî zeminlerde kırılamadı ve uluslararası disiplin yargılaması kabul edilemez bir şekilde aleyhte sonlandı.”