Fergana Vadisi’nde sınırlar bölüştürülemiyor

Orta Asya'nın kalbi konumunda olan Fergana Vadisi'ni paylaşan Özbekistan, Tacikistan ve Kırgızistan arasında yıllardır devam eden sınır sorunu çözülemiyor.

Sınırların çok girintili ve çıkıntılı olması söz konusu üç ülke arasında sınır geçişlerinde sorunlar çıkmasına neden oluyor.

Fergana Vadisi’de hâlâ Sovyetler Birliği döneminden kalma sınırlar geçerli. Vadide yaşayanlar kendi tarlasına gitmek için ikinci ve hatta üçüncü bir devletin topraklarını kullanmak zorunda kalıyor. 1991 yılından beri bölgede başlayan sınır belirleme çalışmaları bir türlü neticelenemedi.

Önceki gün Kırgızistan’ın Batken kentinde bölgedeki Tacikler, Özbekler ve Kırgızlar arasında sınır geçişi yüzünden bir gerginlik yaşandığı ortaya çıktı. Sınırlarda görevli bazı güvenlik mensuplarının ikinci devletin vatandaşını rencide edici hareketlerde bulunması ve onlara bilinçli engeller çıkarması gerilimi daha da artırıyor.

Bu arada Özbekistan, Fergana Vadisine komşu devletlerin vatandaşlarının 5 günlüğüne vadiye vizesiz geçme uygulaması sürdürüyor. Bu uygulama gereği vadiye komşu Kırgızistan ve Tacikistan vatandaşları vize almadan sınırdan geçerek vadideki kentlere geçebiliyor. Bu yolla vadiye geçen kişiler sadece bu bölgede kalabiliyor ve ülkenin diğer kentlerine gidemiyor.