Feribottan denize atlayan hirsiz 4 gündür bulunamadi

KOCAELI - Feribottan denize atlayan hirsiz, 4 gündür tüm aramalara ragmen bulunamadi.

Kendisini yakaladiktan sonra Istanbul’a götürmekle görevli polisler, Ekinci’nin elleri kelepçeli bir sekilde denize atladigini ileri sürdüler.
Gebze’de 2004 yilinin Haziran ayinda lüks otomobilleri çalarak parçalayip sattigi, bir kismini da yurtdisina gönderdigi oto hirsizlik bürosu dedektifleri tarafindan kamerayla tespit edilen, uluslar arasi lüks oto çetesi lideri oldugu ileri sürülen Abdülkadir Ekinci (45) Istanbul Emniyet Müdürlügü Asayis Büro Amirligi ekiplerince Yalova’da 34 plakali iki adet Land Rover çalinti jiple birlikte yakalanarak gözaltina alindi. Yaklasik 3 ay önce cezaevinden çikan oto hirsizligi, sahtecilik ve dolandiricilik suçlarindan sabikali olan Abdülkadir Ekinci, üç kisilik ekip tarafindan Istanbul’a götürülmek istendi. 4 gün önce araçlarla birlikte saat 21.00 siralarinda Yalova Topçular’dan elleri kelepçeli bir sekilde feribota bindirildi. Ekinci, Topçular ile Eskihisar Feribot iskelesi ile arasinda sir olan Abdülkadir Ekinci, biri komiser üç kisinin kontrolünde yolaçikti. Eskihisar sahiline 300 metre kala Ekinci, elleri kelepçeli bir sekilde tuvaleti götürüldü. Bu esnada feribottan denize atlayip kayiplara karisti.

Olayin Gebze Cumhuriyet Savciligi’na intikal etmesi üzerine, “ilginç firarla” ilgili sorusturma baslatildi. Abdülkadir Ekinci’nin denize atladigi ileri sürülen bölgede iki gündür Sahil Güvenlik ve Kocaeli Büyüksehir Belediyesi arama kurtarma timleri ekipleri arama çalismalari sürdürüyor. Firar saatinden bu yana devam eden çalismalarda simdiye kadar Ekinci’nin cesedine rastlanmadi.

Öte yandan denize atlayip firar ettigi ileri sürülen Ekinci’nin esi Pembe Ekinci, 2004 yilinda da ayni polisler tarafindan esinin gözaltina alindigini ve polislerin esini tanidigini ileri sürdü. Esinin su korkusu oldugunu ve ömür boyu hapis cezasi alacak olsa bile denize atlamaya cesaret edemeyecegini ileri süren Pembe Ekinci’nin polislerden de sikayetçi oldugu ögrenildi. Ilginç firar olayi ile ilgili genis çapli ve çok yönlü sorusturma devam ederken, olayin oldugu sirada Abdülkadir Ekinci’nin denize atladigini gören bir görgü tanigina ulasilamadi.