Ferrari’den in ata bin

İstanbul Ticaret Odası (İTO), 2007’ye radikal değişikliklerle giriyor.

İstanbul Tuzla’da inşa edilen ve büyük ümitlerle açılan Formula 1 İstanbul Park’ı kiraya vermek için Formula-1 Organizasyonu (FAO) Başkanı, İngiliz milyarder Bernie Ecclestone ile görüşmelere başlayan İTO, pist için yıllık 3 milyon dolar kira talep ediyor. İTO’ya yakın kaynaklar ise Bernie Ecclestone’un da kiralama fikrine sıcak baktığını belirtiliyor.

MALİYETİNİ BİLE KARŞILAMIYOR

Anlaşma gerçekleşirse, İngiliz milyarder Bernie Ecclestone, Formula 1 İstanbul Park için yıllık 3 milyon dolar kira bedeli ödeyecek. 200 milyon dolara mal olan dev projenin yatırım maliyetlerini bile karşılayamayacağını belirten uzmanlar, pistin en az 20 milyon dolara kiraya verilmesi gerektiğini söylüyor.

BERNIE’YE 12,5 MİLYON $

F1’in patronu Bernie Ecclestone anlaşma gereği, her yıl 12.5 milyon dolar garantili ödeme ve ayrıca yarışların yayın hakkından da 5 milyon dolar alıyor. Bilet satış gelirlerinin yüzde 45’ini de alan Bernie, paddock alanında da tek hak sahibi durumunda.

SPORDA DAHA AKTİF OLACAĞIZ

Formula 1 İstanbul Park’ın kira verilmesi için görüşmelerin sürdüğünü doğrulayan İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş, “Formula 1’in Bernie Ecclestone’a kiraya verilmesi için görüşmeler sürüyor. Ancak daha kesin bir sonuca varılmadı” dedi. Bundan sonra spor alanında daha aktif olacaklarını söyleyen Yalçıntaş, başta ata sporu cirit olmak üzere İTO’nun basketbol alanında daha yeni projeler üzerinde çalıştığını ifade etti.

Kendi kültürümüzü tanıyacağız

Ata sporu ciritin dünyaya tanıtılmasını hedeflediklerini söyleyen İTO Meclis Üyesi Hüseyin Akarçeşme ise, bu ayın 19’unda cirit yarışması için tarih belirleneceğini söyledi. Ciritle, Türk kültürünü dünyaya tanıtacaklarını söyleyen Akarçeşme, “Formula 1’de yaşadığımız tüm zorluk ve olumsuzluklardan kurtulmak istiyoruz. Formula’yı gerçek profesyonellerine bırakmak lazım. Cirit gibi ata sporu alanında kendimizi dünyaya tanıtmak istiyoruz. Ciriti, dünyada zenginlerin oynadığı bir spor dalı haline getirmeyi hedefliyoruz. Böylece kendi kültürümüzü tüm dünyaya tanıtacağız” dedi. Akarçeşme, İTO’nun, 2007’de cirit yarışlarına sponsor olacağını söyledi.