Fethiye Müzesi kültür ve turizme kapisini açti

ISTANBUL - Fatih'de bulunan Fethiye Müzesi, 40 yildir kapali olan kapisini kültür ve turizme açti.

Fatih Çarsamba’da Muslahattin Mahallesi’nde bulunan Fethiye Müzesi, Ayasofya Müzesi’ne bagli olarak faaliyet göstermekte. Anit, müze niteliginde olup, 1261’de Latin egemenliginin sona ermesinden sonra, eski kilisenin kalintilari üzerine insa edilmis. Fetihden sonra kadin manastiri olarak kullanilan Fethiye Müzesi, 1586 yilina kadar kullanilmistir. 3. Murat Döneminde camiye çevrilip Fethiye adi verildi.

Bugüne kadar Ayasofya Müzesi Müdürlügü’nden özel izin alinarak sadece grup ziyaretlerine açilan yapi, bugün tüm imkanlar kullanilarak ziyarete açildi. Kültür ve turizme büyük katki saglamasi düsünülen Fethiye Müzesi, yapilan törenle hizmete açildi. Törene, Istanbul Vali Yardimcisi Mehmet Seyman, Fatih Belediye Baskani Mustafa Demir, Kültür Varliklari ve Müzeler Genel MüdürÜ Orhan Düzgün, Topkapi Sarayi Müdürü Ilber Ortayli, Ayasofya Müzesi Müdürü Jale Dedeoglu ile birçok tarihçi katildi.

Açilista konusan Jale Dedeoglu, müzenin açilisina katki saglayan basta Kültür ve Turizm Bakanligi olmak üzere herkese tesekkür etti. Dedeoglu, müzenin yaklasik kirk yildir kapali oldugunu aktararak, açilistan duydugu mutlulugu ifade etti.

Fatih Belediye Baskani Mustafa Demir de, Fatih’i küllerinden yeniden olusturduklarini ifade ederek, “Bu tür olaylara destek verebilirsek asil amacimiza ulasmis olacagiz.” seklinde konustu.

Yagisli hava nedeniyle disarida yapilmasi palanlanan açilis töreni içeride kurdela kesilmesi ile gerçeklesti. Açilis ve konusmalardan sonra Galata Mevlevihanesi’nden gelen semazenlerin gösterisi mekanla büyük uyum sagladi. Sema gösterisinin ardindan ayni mekanda Istanbul Devlet Senfoni Orkestrasinin sunumu akillara medeniyetller bulusmasini getirdi. Ayrica törende konuklara un helvasi ve visne serbeti ikram edildi.