Fethiye yöresine ait endemik bitki türleri koruma altına alınıyor

Muğla'ya bağlı Fethiye yöresine ait soğanlı ve endemik bitki türleri kayıt alınarak koruma altına alınıyor.

Bitkileri kayıt altına alma işlemini Doğal Hayatı Koruma Vakfı(DHKV), Milli Parklar Genel Müdürlüğü(MPGM) ve Fethiye Eğitim Kültür Turizm Çevre Tanıtım(FETAV) yapacak.

Türkiye’de bitki türlerinin nadir yetiştidiği 9 doku sıcak noktasının bulunduğunu bildiren DHKV Proje Sorumlusu Başak Avcıoğlu, bunlardan birininde Fethiye’nin Ölüdeniz Beldesi’nde bulunan ‘Babadağ’ olduğunu söyledi.

Konu ile ilgili FETAV’da bir basın toplantısı düzenleyen DHKV Proje Sorumlusu Başak Avcıoğlu, FETAV Müdürü Dilek Dinçer, FETAV Çevre Komisyonu Üyesi Hülya Gürkan ve KÇOSAD Basın Sözcüsü Ferruh Farih Albayrak, projenin hayata geçmesi ile birlikte bitki türlerinin talan edilmeden nesilden nesile aktarılacağını aktardı.

Bölgede başta yetişen Ters Lale türü olmak üzere 100’ün üzerinde endemik bitki türünün bilinçsiz bir şekilde yok olma tehliksi ile karşı karşıya olduğunu ifade eden DHKV Proje Sorumlusu Avcıoğlu, ülkedeki doku sıcak noktalarının Antalya’da İbradı-Akseki, Fırtına Vadisi(Rize), Karçal Dağları(Artvin), İstanbul Ormanları, Muğla’da Datça Bozburun Adası, Antakya’da bulunan Amanos Dağları, Küre Dağları (Kastamonu), Yenice Ormanları(Zonguldak) ve Fethiye Ölüdeniz Babadağ olduğunu belirtti.

Avcıoğlu, “Ülkemizde dünyada çevreci kuruluşlar tarafından tespit edilen 9 doku sıcak noktası bulunmaktadır. Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve DHKV’nın işbiliği ile Ölüdeniz Babadağ’da yetişen bitki türleri kayıt altına alınacak. Babadağ ekolojik yapısı ile nadir bir bölge. Son yıllarda bölgede turizmle birlikte yapılaşmanın artması ile birlikte endemik bitki türlerinin yaşamı tehdit altında.” dedi.

Endemik türlerin kayıt altına alınması ve korunması için çalışma projesi tamamlandıktan sonra yöreye ait ters lale, nergis ve soğanlı bitkilerin çalınarak yurtdışına kaçırılmasının önüne geçilebileceğini söyleyen Kırsal Çevre Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği Basın Sözcüsü Ferruh Fatih Albayrak, Babadağ’da yetişen bitki türlerinin fotoğrafları çekilerek tek tek kayıt altına alınacağını kaydetti.

36 yıldır Fethiye’de yaşadığını belirten İngiliz asıllı FETAV Çevre Komisyonu üyesi Hülya Gürkan(Anthea Donnithorne), yöreye ait bitki türlerinin kayıt altına alınması ile birlikte bitki talanının önüne geçilebile aktardı.